Με έντονο το αίσθημα της εθνικής υπερηφάνειας γιορτάστηκε την Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2023 η ιστορική «Μάχη του Μαρτίνου» από το Δήμο Λοκρών. Στις 10.00 π.μ. πραγματοποιήθηκε η επίσημη Δοξολογία για την Μάχη του Μαρτίνου στον Ιερό Ναό Παμμεγίστων Ταξιαρχών Μαρτίνου και ακολούθησε στις 10.30 π.μ. επιμνημόσυνη δέηση στο μνημείο του Βάσσου Μαυροβουνιώτη.
Χαιρετισμούς απηύθυναν ο Δήμαρχος Λοκρών κ. Αθανάσιος Ζεκεντές, ο Βουλευτής κ. Ιωάννης Σαρακιώτης και ο Πρόεδρος της Κοινότητας Μαρτίνου κ. Ιωάννης Ζούλης. Τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε η Αρχαιολόγος της Εφορείας Αρχαιοτήτων Πειραιώς και Νήσων, κ. Ιωάννα Δημάκη.
Η μάχη του Μαρτίνου, η σημαντικότερη πολεμική αναμέτρηση που έλαβε χώρα στη Λοκρίδα, αποτέλεσε μια από τις τελευταίες πολεμικές αναμετρήσεις της ελληνικής επανάστασης. Οι στρατιωτικές ικανότητες του Βάσσου Μαυροβουνιώτη, η αλαζονεία του Μαχμούτ, η καλή οχύρωση του χωριού του Μαρτίνου, ο πατριωτισμός των Ελλήνων αγωνιζόμενων καθόρισαν τη νικηφόρα έκβαση της μάχης για την ελληνική πλευρά. Η σημασία της έκβασης της μάχης για την οριστική απελευθέρωση της Ελλάδας και την επέκταση των συνόρων του νεοσύστατου ελληνικού κράτους στα όρια Δομοκού – Άρτας ήταν καθοριστική.
Ακολούθησε κατάθεση στεφάνων, ανάκρουση του εθνικού ύμνου από την Δημοτική Φιλαρμονική Αταλάντης και μαθητική παρέλαση από τα σχολεία του Μαρτίνου.
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/01/BG8A2431.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/01/BG8A2446.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/01/BG8A2466.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/01/BG8A2512.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/01/BG8A2522.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/01/BG8A2528.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/01/BG8A2549.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/01/BG8A2551.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/01/BG8A2561.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/01/BG8A2563.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/01/BG8A2603.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/01/BG8A2648.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/01/BG8A2685.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/01/BG8A2693.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/01/BG8A2695.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/01/BG8A2746.jpg)
Στην συνέχεια πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του Γυμνασίου- Λυκείου Μαρτίνου τελετή βράβευσης για τους επιτυχόντες των μαθητών της Δημοτικής Ενότητας Οπουντίων στις εισαγωγικές εξετάσεις των τελευταίων τριών ετών, την οποία παρουσίασε η Αντιδήμαρχος Οπουντίων κ. Παγώνα Δάρα.
Στις εκδηλώσεις παρέστησαν ο Βουλευτής Φθιώτιδας κ. Γεώργιος Κοτρωνιάς, ως εκπρόσωπος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Φθιώτιδας ο Πρωτοσύγκελλος Αρχιμανδρίτης του Οικουμενικού Θρόνου π. Εφραίμ Τριανταφυλλόπουλος, ο Αρχιερατικός Επίτροπος Οπουντίων και Μαλεσσίνης Πρεσβύτερος κ. Αθανάσιος Λατσούδης, ο Πρεσβύτερος κ. Ανδρέας Ταρλαντάς, ο Περιφερειακός Σύμβουλος κ. Νικόλαος Μπέτσιος, ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου κ. Ανδρέας Λουκάς, οι Αντιδήμαρχοι κ. Μαρία Τζανακάκη, κ. Χρήστος Καλλής, κ. Κωνσταντίνος Μπακανδρίτσος, κ. Ιωάννης Μπονόβας, ο Πρόεδρος του ΝΠΔΔ για τον Πολιτισμό και τον Αθλητισμό κ. Παναγιώτης Καπουκίνης, ο Πρόεδρος του ΝΠΔΔ Ωδείου Αταλάντης κ. Μιχάλης Παπανικολάου, ο πρώην Δήμαρχος και Δημοτικός Σύμβουλος κ. Νικόλαος Λιόλιος, οι Δημοτικοί Σύμβουλοι κ. Μάιτα Γιαννοπούλου, κ. Έλενα Κυριάκου, κ. Βασιλική Σίμου Παλαιολόγου, ο Διοικητής του ΚΕΥΠ Λαμίας Ταξίαρχος κ. Μιχαήλ Κριτσωτάκης, ο Ταγματάρχης του ΚΕΥΠ κ. Σωτήριος Σαμαράς, ο Διοικητής του Α.Τ Λοκρών Αστυνομικός Υποδιευθυντής κ. Φώτιος Τσιριγκούλης, ο Υποδιοικητής του Πυροσβεστικού Κλιμακίου Αταλάντης Ανθυποπυραγός κ. Βασίλειος Καραστάθης, ο Υποδιοικητής του Λιμενικού Τμήματος Λάρυμνας Σημαιοφόρος κ. Αλέξανδρος Βασιλείου, η πρώην Δήμαρχος Οπουντίων κ. Δήμητρα Καρβούνη, ο Πρόεδρος της Κοινότητας Λιβανατών κ. Αναστάσιος Μαζιώτης, ο Πρόεδρος της Κοινότητας Τραγάνας κ. Δημήτριος Δανέλης, Τοπικοί Σύμβουλοι, μαθητές, εκπαιδευτικοί και δημότες του Δήμου Λοκρών.