Ένταση, ξύλο και… ραντεβού στην Άγκυρα

lamianow Add a Comment
4 Min Read

Σε ένα πολύ σκληρό ματς, μια… κοκορομαχία,με τον διαιτητή να δείχνει 8 κίτρινες, ο Ολυμπιακός που ήταν καλύτερος από την Οσμανλί αλλά έμεινε με 10 παίκτες για 20 λεπτά από την αποβολή του Βιάνα έμεινε στο 0-0 και άφησε τα πάντα ανοικτά για τη ρεβάνς στην Άγκυρα.Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε για το πρώτο ματς της φάσης των «32» την Οσμάνλισπορ στο καυτό αλλά όχι κατάμεστο «Γ. Καραϊσκάκης».

Το ματς

Καλός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο χωρίς ωστόσο κάποια καθαρή ευκαιρία από τις δύο ομάδες. Το παιχνίδι εξ’ αρχής ήταν σκληρό με τον διαιτητή της αναμέτρησης να βγάζει 3 κίτρινες κάρτες σε 13 λεπτά.

Το ματς δεν είχε πολλές φάσεις, με τις δύο ομάδες να κοιτούν πρώτα τα μετόπισθεν. Ωστόσο η άμυνα των γηπεδούχων έφαγε… παραδοσιακά 2 μπαλιές στην πλάτη της (17’ και 20’) με του αμυντικούς να έχουν γρήγορες αντιδράσεις.

Το ματς είχε δυνατά μαρκαρίσματα και μια τεταμένη ατμόσφαιρα τόσο στο χορτάρι όσο και στις κερκίδες, αλλά λίγες φάσεις. Όλα αυτά μέχρι το 40’. Τότε ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και απείλησε δύο φορές την εστία των Τούρκων. Στο 40’ ο Μποτία μετά από εκτέλεση κόρνερ σούταρε μέσα από τη μικρή περιοχή με τον Καρτσεμάρσκας να αποκρούει, ενώ στο 42΄ο Καρντόσο έκλεψε τη μπάλα και σούταρε από το ημικύκλιο με τον κίπερ των Τούρκων να είναι και πάλι σε ετοιμότητα διώχνοντας σε κόρνερ.

Λίγο πριν τη λήξη, στο 44’ η Οσμανλίσπορ έκανε και αυτή την παρουσία της αισθητή όταν ο Ν’ Ντιαγέ… ρόλαρε στο κορμί του Μποτία και σούταρε μέσα από τη μικρή περιοχή, με τον Λεάλι να διώχνει με πολύ καλή απόκρουση σε κόρνερ. Κάπως έτσι το σφύριγμα του Μπουκέ βρήκε τις δύο ομάδες δίκαια στο 0-0.

Πολύ δυνατά μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο. Έπαιξε στο μισό γήπεδο τους Τούρκους και έφτασε δυο φορές με αξιώσεις στο γκολ. Στο 54’ πονηρό χαμηλό σουτ του Σεμπά και στο 57’ φωτοβολίδα του Μάρτινς εκτός περιοχής βρήκαν τον τερματοφύλακα των Τούρκων σε εντυπωσιακή ετοιμότητα, παραχωρώντας κόρνερ.

Στο 73’ όμως ένα χτύπημα του Βιάνα εκτός φάσης, προκάλεσε την αποβολή του, αφήνοντας τον Ολυμπιακό με 10 παίκτες. Ο Μπέντο άλλαξε το σύστημα γυρνώντας τον Ρέτσο κεντρικό αμυντικό και 6άρι τον Ρομαό που μπήκε αντί του Καρντόσο, με τον Σεμπά να πηγαίνει στην κορυφή της επίθεσης.
Αυτό έριξε την επιθετικότητα του Ολυμπιακού που έως τότε πίεζε για τη νίκη. Η Οσμάνλι σπορ ακόμα και έτσι δεν ανοίχτηκε, δείχνοντας ικανοποιημένη με το εκτός έδρας 0-0, αφού σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού έκανε καθυστερήσεις όποτε είχε την ευκαιρία.

Ο Ολυμπιακός από εκεί που ήταν μια ανάσα από το γκολ της νίκης, ίσως ξεφυσά ανακουφισμένος αφού έπαιξε με 10 παίκτες για 20′ και τελικά το 0-0 είναι το καλύτερο αποτέλεσμα, αφού δεν κατάφερε να σκοράρει.

Οι Συνθέσεις

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Λεάλι. Μποτία, Φορτούνης (Μανθάτης 71’), Καρντόσο (Ρομαό 76’), Σισοκό, Μάρτινς (Ανσαριφάρντ 87’), Ανδρούτσος, Βιάνα, Ρέτσος, Φιγκέιρας, Σεμπά

ΟΣΜΑΝΛΙΣΠΟΡ: Καρτσεμάρσκας, Βρσάγεβιτς, Ν’ Ντιαγέ, Πίντο, Ρεγκατιν, Κάρλος (Μαχέρ 87’), Προχάτσκα, Ντελάρζ (Ρουσέσκου 80’), Τσαγκιράμ, Μπιφουμά (Γκουβέν 90+4′), Τσουρουκσού