Εκτός τόπου και χρόνου ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα – έχασε 0-1 από τον Αστέρα

Lamianow.gr Add a Comment
5 Min Read

O Παναθηναϊκός προκάλεσε το ποδόσφαιρο και ο έτοιμος από πέρυσι Αστέρας τον τιμώρησε (0-1). Με 9 αλλαγές και αλχημείες οι πράσινοι ήταν ανύπαρκτοι, δεν έκαναν φάση και η σεζόν στο πρωτάθλημα ξεκινάει με τον χειρότερο τρόπο.

«Αστεράκια» είδε ο Παναθηναϊκός στην αποψινή πρεμιέρα του στο πρωτάθλημα, καθώς ηττήθηκε με 1-0 από τον Αστέρα Τρίπολης στο άδειο (κεκλεισμένων των θυρών) με το γκολ του Κρέσπι με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 53’ και αφού στο αμέσως προηγούμενο λεπτό είχε αποβληθεί με απευθείας κόκκινη ο Ζέκα!

Ο Ντιέγκο Αλόνσο έκανε ακραίο ροτέισον με μία ενδεκάδα που δεν έχει ξαναπαίξει ούτε σε φιλικό και ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε ασύνδετος και άνευρος απέναντι στους ψυχωμένους Αρκάδες, με συνέπεια να μην δημιουργήσει περισσότερες από δύο ευκαιρίες σε ολόκληρο το παιχνίδι.

Το ματς ξεκίνησε με τον Αστέρα Τρίπολης να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας μεγαλύτερη αποφασιστικότητα, συνοχή και συγκέντρωση, την ίδια στιγμή που ο Παναθηναϊκός ψαχνόταν να βρει τα πατήματά του στην πρώτη μισή ώρα του παιχνιδιού.

Ο Ντιέγκο Αλόνσο προέβη σε εκτεταμένο ροτέισον στην ενδεκάδα του τριφυλλιού ενόψει (και) των ευρωπαϊκών αναμετρήσεων με τη Λανς, με εννέα αλλαγές προσώπων (μόνο ο Αράο με τον Τζούρισιτς διατηρήθηκαν σε σχέση με το ματς στο Αμστερνταμ κόντρα στον Αγιαξ), παρουσιάζοντας ξεκάθαρα ασύνδετη εικόνα.

Η ομάδα της Τρίπολης αμυνόταν οργανωμένα πίσω από τη μπάλα με 4-4-2, με Μπαρτόλο και Ανταμ μπροστά, και στόχευε στις γρήγορες επιθετικές μεταβάσεις και τις αργές πράσινες επιστροφές.

Πράγματι ο Αστέρας κατάφερε να γίνει απειλητικός με πρωταγωνιστή τον Μπαρτόλο, που στο 15’ πλάσαρε άουτ, στο 18’ έβγαλε σέντρα προς τον Ανταμ, η κεφαλιά του οποίου πέρασε ελάχιστα εκατοστά άουτ και στο 27’ ανάγκασε τον Λοντίγκιν να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός στην πρώτη του οργανωμένη επίθεση σκόραρε με τον Τετέ (20’), αλλά το γκολ του Βραζιλιάνου άσου ακυρώθηκε ως οφ σάιντ για ελάχιστα εκατοστά!
Πάλι ο Τετέ που ήταν μία ομάδα μόνος του στο πρώτο μέρος, εκτέλεσε φάουλ μετά από κομπίνα με τον Τζούρισιτς (31’) αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε «έγλυψε» το δοκάρι.
Το τριφύλλι ανέβασε αισθητά την απόδοσή του στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου και έφτασε κοντά στο γκολ τόσο στο 42’ όσο και στο 44’.

Αρχικά ο Αράο με τρομερή μακρινή μπαλιά βρήκε τον Τετέ που έβγαλε ιδανική σέντρα προς τον αμαρκάριστο Γερεμέγεφ που έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Και κατόπιν στο 44’ με τον Τετέ ξανά να δίνει στο χώρο για τον Μαξ, που έκανε το γύρισμα από αριστερά προς τον Τζούρισιτς που δεν πλάσαρε όπως θα ήθελε από τη μικρή περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, καθώς ο Ζέκα ανέτρεψε τον Κρέσπι που έβγαινε τετ α τετ με τον Λοντίγκιν και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του Σιδηρόπουλου στο 51’!

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Παναθηναϊκό, η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κρέσπι κατέληξε στα δίχτυα του Λοντίγκιν (0-1) στο 53’, με τον Αστέρα να αποκτά προβάδισμα στο σκορ έχοντας και παίκτη παραπάνω για περίπου σαράντα λεπτά!

Ο Αλόνσο έριξε στη μάχη Ιωαννίδη, Μπακασέτα και Γέντβαϊ, παίζοντας με τον Ιωαννίδη πίσω από τον Γερεμέγεφ, αλλά στο 62’ ο Αστέρας βρήκε στην αντεπίθεση και σκόραρε με τον Κρέσπι, πλην όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφ σάιντ του Μπαρτόλο.

Στο 72’ από ωραία ατομική ενέργεια του Ιωαννίδη και σέντρα από δεξιά ο Γερεμέγεφ δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή και στην εξέλιξη της φάσης ο Καλτσάς στην αντεπίθεση σούταρε άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Ρούμπεν Γκαρσία σούταρε άουτ μέσα από την περιοχή, ενώ στο 83’ ο Παναθηναϊκός απόλεσε διπλή ευκαιρία με τον Ιωαννίδη και τον Μαντσίνι να σουτάρουν σε σώματα αντιπάλων.

Ενα λεπτό αργότερα ο Μαντίνι φάνηκε να ανατρέπεται εκτός φάσης αλλά ο διαιτητής Σιδηρόπουλος και ο VAR δεν ασχολήθηκαν με τη φάση.

Στο 90+4’ ο Γερεμέγεφ αστόχησε μέσα από την περιοχή, σουτάροντας άουτ, μετά από μεγάλη μπαλιά του Σένκεφελντ και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο / 4-3-3): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Αράο (60’ Γέντβαϊ), Μαξ (81’ Μλαντένοβιτς), Μαξίμοβιτς, Ζέκα, Βιλένα (60’ Μπακασέτας), Τέτε (69’ Μαντσίνι), Γερεμέγεφ, Τζούρισιτς (60’ Ιωαννίδης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς / 4-3-3): Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Αλάγκμπε, Καστάνιο, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι (82’ Τζανδάρης), Μουνιόθ (74’ Ρέτζιτς), Μπαρτόλο (90+2’ Αλβαρεζ), Καλτσάς, Ανταμ (74’ Μάντζης), Κρέσπι (90+2’ Ζουγλής).

πηγη : sdna.gr