Έκανε τα εύκολα… δύσκολα, αλλά κέρδισε την Στεάουα Βουκουρεστίου ο Άρης

Αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα με συνέπεια να αγχωθεί στο φινάλε, που είχε «δραματικό» χαρακτήρα, ο Άρης νίκησε την Στεάουα Βουκουρεστίου με 70-66 στο “Nick Galis Hall”, για την 4η αγωνιστική του Eurocup.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη συνέχισε έτσι το νικηφόρο σερί της, παίρνοντας για 6η συνεχόμενη φορά το ροζ φύλλο αγώνα, ενώ έχει μετράει πλέον 3 επιτυχή αποτελέσματα και μόλις μία ήττα στη διοργάνωση του Eurocup.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ξεκίνησε δυναμικά στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα με διαφορά άνω των 10 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο, την οποία διατήρησε και μάλιστα αύξησε στην 2η περίοδο. Ωστόσο στο 3ο δεκάλεπτο οι “κίτρινοι” έδειξαν σημάδια αγωνιστικής καθίζησης, με τους Ρουμάνους να “τρέχουν” ένα εντυπωσιακό σερί με επιμέρους σκορ 8-24. Παρόλα αυτά ο Άρης ήταν ψύχραιμος και με την εμπειρία του κατάφερε να πάρει τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Κοέν να πετυχαίνει ένα καθοριστικό τρίποντο.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο “κίτρινο στρατόπεδο” προκαλεί ανησυχία ο τραυματισμός του ΜακΝιλ δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, που φάνηκε να είναι σοβαρός. Όσον αφορά τους διακριθέντες, ο Ουάιτ ξεχώρισε με 15 πόντους και ο Κοέν “καθάρισε” στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 42-25, 50-49, 70-66.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 1, Πελεκάνος 9 (1), Τσούπκοβιτς 4, Ουάιτ 15 (1), Ουότερς 3, Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 6, Κοέν 12 (2), Μούρτος 7 (1), Σίμτσακ, ΜακΝιλ 8.

ΣΤΕΑΟΥΑ: Σιγιάρτο 2, Έιμις 7, Νικοάρα 10 (8 ριμπ.), Λι 14, Ράσιτς 12 (1/7 τρίπ.), Κούπερ 3, Ικόβλεφ 8 (1), Μαρίνοβιτς 10 (3).