Εύκολη νίκη για Κολοσσό

Εύκολη ήταν η αποστολή του Κολοσσού στη Ρόδο, αφού επικράτησε της Καβάλας με 98-79. Από την άλλη πλευρά η Καβάλα έχασε τις όποιες πιθανότητες κυνηγούσε για παραμονή στην κατηγορία.

Από την αρχή του παιχνιδιού οι Ροδίτες θέλησαν να εκμεταλλευτούν την έδρα τους και έδωσαν το δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι. Η Καβάλα προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, αλλά ο Κολοσσός άρχιζε να χτίζει μια διαφορά ασφαλείας. Μάλιστα 2.49΄πριν το τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 18-6, με τη διαφορά να αγγίζει τους 12 πόντους. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 22-13 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η κυριαρχία του Κολοσσού ήταν εμφανής μέσα στο παρκέ, χτίζοντας παράλληλα γερές βάσεις για την κατάκτηση της νίκης. Οι γηπεδούχοι είχαν αποκτήσει πλέον ρυθμό, κάνοντας ακόμη πιο δύσκολο το έργο των παικτών του Στηβ Γιατζόγλου. Η Καβάλα προσπάθησε να μειώσει, κάνοντας ένα σερί 5-0, κάνοντας το σκορ 31-19, 4.50΄πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η αντεπίθεση της Καβάλας δεν είχε συνέχεια και οι Ροδίτες ξέφυγαν και πάλι στο σκορ και έχτισαν μια διαφορά που στο τέλος του ημιχρόνου είχε φτάσει τους 17 πόντους, με το αποτέλεσμα της ανάπαυλας να είναι 46-29.

Στην αρχή του δευτέρου ημίχρονου δεν άλλαξε η κατάσταση με τον Κολοσσό να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο παρκέ, με το παιχνίδι να αρχίζει να παίρνει διαστάσεις θριάμβου, με το σκορ να είναι 61-31 και η διαφορά να αγγίζει τους 30 πόντους. Μεγάλη εμφάνιση από τους γηπεδούχους πραγματοποιούσε ο Ρελεφόρντ, με το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να είναι 70-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Καβάλα ξεκίνησε καλά, προσπαθώντας να ρίξει όσο το δυνατόν περισσότερο τη διαφορά. Οι Ροδίτες βέβαια δεν άφησαν πολλά περιθώρια, με το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά να έχει αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι γηπεδούχοι τελικά κέρδισαν το παιχνίδι με 98-79. Μεγάλη εμφάνιση από τους νικητές πραγματοποίησαν οι Ρελεφορντ (25π) και Άχονεν (16π).