Εύκολα οι Warriors,μαχητής ο Θανάσης!

Οι Warriors επιβλήθηκαν εύκολα με 116-95 των Knicks στη Νέα Υόρκη. Πήρε χρόνο συμμετοχής ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, δείχνοντας καλά δείγματα.

Ερώτηση: Πόσα πράγματα μπορεί να προλάβει να κάνει ένας παίκτης σε 4 λεπτά συμμετοχής; Στην περίπτωση του Θανάση Αντετοκούνμπο η απάντηση είναι απλή και μονολεκτική: Πολλά! Ο Έλληνας γκαρντ/φόργουορντ είχε την ευκαιρία να αντιμετωπίσει τους Πρωταθλητές Warriors, αγωνιζόμενος στα 4 τελευταία λεπτά του αγώνα όταν η διαφορά είχε ξεφύγει. Και πρόλαβε να δείξει ότι θα παλέψει μέχρι τέλους για να πάρει και ένα δεύτερο 10ήμερο συμβόλαιο, σκοράροντας 4 πόντους με δύο βροντερά καρφώματα και μαζεύοντας 1 ριμπάουντ, κυνηγώντας στο μεταξύ μανιασμένα στην άμυνα όποιον κλήθηκε να μαρκάρει! Ήταν αναμφίβολα ένα θετικότατο δείγμα γραφής για τον Θανάση, που συνεχίζει να ζει το όνειρό του!

Όπως γίνεται βέβαια σαφές, οι τόνοι ενέργειας που πρόλαβε να βγάλει στο παρκέ σε 4 λεπτά ο Έλληνας γκαρντ/φόργουορντ δεν έφταναν για τους Knicks. Κι αυτό γιατί οι Warriors βρίσκονται απλώς σε άλλο επίπεδο. Κάτι που επιβεβαίωσαν σε ακόμα ένα παιχνίδι, όπου κατάφεραν παρά την κακή βραδιά του Stephen Curry (13 πόντοι με 5/17 σουτ) να φτάσουν σε μία άνετη νίκη με 116-95, στηριζόμενοι κυρίως στους δύο άλλους All Star τους, τον Klay Thompson (32 πόντοι με 9/12 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/1 βολή) και Draymond Green (20 πόντοι με 9/9 σουτ, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα), ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 44-4!

Οι Knicks από την πλευρά τους μπορούν να υποστηρίξουν ότι πάλεψαν με… ό,τι είχαν, μένοντας στο παιχνίδι για όσο άντεχαν οι Carmelo Anthony (24 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Kristaps Porzingis (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ). Όταν όμως κουράστηκαν αυτοί οι δύο, τότε ξέφυγε και το παιχνίδι.

Τρελό ξεκίνημα από Knicks, ξέσπασαν οι Warriors

Το παιχνίδι άρχισε με τους Warriors να ξεφεύγουν με 7-0 και τους Knicks να απαντάνε με σερί 14-0 (!), περνώντας μπροστά στο σκορ με 14-7, κλείνοντας εν τέλει την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 20-18. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, μάλιστα, ανέβασαν εκ νέου την διαφορά στους 7 πόντους (27-20). Κάπου εκεί, όμως, οι Warriors άρχισαν σταδιακά να ανεβάζουν ρυθμούς, πέρασαν γρήγορα-γρήγορα μπροστά στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 55-49. Και τα καλύτερα θα ερχόντουσαν για αυτούς.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο το Golden State δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι, ανεβάζοντας άμεσα την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (62-49). Και, παρά τις προσπάθειες των Knicks, το παιχνίδι άρχισε σιγά-σιγά να ξεφεύγει, με το Golden State να παίρνει για τα καλά τα ηνία, κλείνοντας την τρίτη περίοδο προηγούμενο με 82-65, ενώ στην τέταρτη περίοδο η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 25 πόντους (112-87), με τους Knicks απλώς να μειώνουν λίγο στο τέλος την έκταση της ήττας τους.

Δείτε εδώ το boxscore με τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης.