Έφυγε ένατη από την Τουρκία η Εθνική Εφήβων

lamianow Add a Comment
1 Min Read

Διασκέδασε τις εντυπώσεις η Εθνική Εφήβων στο Ευρωμπάσκετ U18.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν αρκέστηκε στην παραμονή στην Α’ Κατηγορία, καθώς νίκησε 74-67 τη Σερβία στο τελευταίο της παιχνίδι στη διοργάνωση και έτσι έφυγε με την 9η θέση από τη Σαμψούντα.

Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου κυνηγούσε για ένα ημίχρονο στο σκορ, ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε την ανατροπή και έτσι το έκλεισε προηγούμενη 55-53, χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 19-10. Στην τέταρτη περίοδο, η Ελλάδα όχι διατηρούσε το προβάδισμά της, αλλά έφτασε την υπέρ της διαφορά ακόμη και στο +10 (70-60), περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη.

Κορυφαίος για την Εθνική Εφήβων ήταν ο Λούντζης με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Μωραΐτη να προσθέτει άλλους 18. Από τους Σέρβους ξεχώρισαν οι Ραντάνοβ και Μούσιτς με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-43, 55-53, 74-67

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Λούντζης 19 (10ρ, 3α, 3κλ, 1κ), Σκούφης 3, Μπολάτογλου, Χατζηκυριακίδης, Αγραβάνης 12 (7ρ, 2κ), Χρηστίδης 6, Καλαϊτζάκης 9, Μωραϊτης 18 (6ρ, 5κλ), Παπαδάκης Κ. 3 (3α), Κουρέπης 2, Τάταρης (6ρ), Παπαδάκης Στ. 2.

Σερβία (Γκούροβιτς): Τζόρτζεβιτς 4, Ουσκόκοβιτς 2, Μομίροφ 9, Μίσκοβιτς, Μπέσλατς, Μούσιτς 17, Ραντάνοφ 18, Σίμανιτς, Γκλίσιτς 13, Στεπάνοβιτς 2, Νίκολιτς 2, Σίμοβιτς.