Δύσκολη νίκη της ΑΕΚ στο Λαύριο

Το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ πέτυχε η ΑΕΚ καθώς επιβλήθηκε 70-65 του Λαυρίου στο Κλειστό Γυμναστήριο Λαυρίου. Ο Μαλίκ Χέρστον με 13 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Η AEK με το ξεκίνημα του αγώνα πήρε προβάδισμα στο σκορ και στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης πήρε διαφορά πέντε πόντων από το Λαύριο (8-3). Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Γιαννακόπουλου μείωσαν στους δύο πόντους (8-6), ωστόσο τρία συνεχόμενα τρίποντα από τους Κάρτερ, Σάκοτα και Γουόρεν αύξησαν τη διαφορά στους εννιά πόντους για την «Βασίλισσα» (17-8) στο 6ο λεπτό. Το Λαύριο απάντησε με σερί 5-0 (17-13) και με υπέρ τους επιμέρους σκορ 8-5 η διαφορά μειώθηκε κι άλλο με την ΑΕΚ να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-21).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η ΑΕΚ έκανε σερί 8-0 με τρίποντα των Γουόρεν, Καλαμπόκη και δίποντο του Μιλόσεβιτς αυξάνοντας την διαφορά ξανά στους εννιά πόντους (30-21). Οι γηπεδούχοι απάντησαν και με σερί 7-0  έφεραν την διαφορά στους δύο πόντους (30-28) στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης.  Στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου το παιχνίδι ισορρόπησε με την ΑΕΚ να πηγαίνει με το υπέρ της 36-34 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να ανεβάζει ξανά την διαφορά στους επτά πόντους (41-34) με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μαρκ Κάρτερ.  Το Λαύριο απάντησε με σερί 5-0, ωστόσο ο Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο και δίποντο και ο Μιλόσεβιτς με μία εύστοχη βολή ξανά επανέφεραν την διαφορά στους οκτώ πόντους 48-40 στα μισά της τρίτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 10-9 οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα πήραν προβάδισμα εννιά πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-49).

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στην τελευταία περίοδο του αγώνα και με σερί 5-0 αύξησε την διαφορά στους 14 πόντους (63-49) στο 33ο λεπτό, ωστόσο το Λαύριο με σερί 14-0 ισοφάρισε (63-63) δύο λεπτά πριν το τέλος.

Μαυροκεφαλίδης, Χέρστον και Μιλόσεβιτς έδωσαν προβάδισμα στη «Βασίλισσα» 68-63 ένα λεπτό και εικοσιεπτά δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης, με το Λαύριο να απαντάει με δίποντο του Γιανγκ (68-65). Ο Μαλίκ Χέρστον με φόλοου – καλάθι στο φινάλε του αγώνα «έγραψε» το τελικό 70-65 για την ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 34-36, 49-58, 65-70

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Μητσόπουλος, Ξενικάκης

AEK (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 4, Κάρτερ 12 (2 τρ. – 4 κλεψ.), Σκραμπ, Ουόρεν 9 (2 τρ. – 8 ριμπ. – 6 ασ), Χέρστον 13 (5 ριμπ.), Σάκοτα 7 (1), Καλαμπόκης 3 (1), Μιλόσεβιτς 10 (1 τρ. – 9 ριμπ.) Μαυροκεφαλίδης 11 (1 τρ. – 6 ριμπ.), Aνοσίκε 1 (5 ριμπ.).

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Μπέμπης, Περάκης 6 (2), Μπάρλος 7 (1), Γιανγκ 22 (3), Τσίρος, Νίξον 3, Γιαννακόπουλος 8 (2), Σακελλαρίου 2, Έβανς, Κρουμπάλι 15 (12 ριμπ.), Νικολακόπουλος 2.