Την Τρίτη 2 Ιανουαρίου 2024 στις 18:00 συνεδρίασε για πρώτη φορά το Δημοτικό Συμβούλιο στο Δήμο Λοκρών. Σε αυτό πραγματοποιήθηκε η εκλογή των μελών του προεδρείου του Δημοτικού Συμβουλίου για το χρονικό διάστημα από 02.01.2024 έως 30.06.2026, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 64 του ν. 3852/2010.
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/01/IMG_1521.jpg)
Η νέα σύνθεση του προεδρείου του δημοτικού συμβουλίου, το οποίο εκλέχθηκε ομόφωνα, έχει ως εξής: Πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου ο κ. Δημήτριος Νικολάου, Αντιπρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου ο κ. Γεώργιος Δουμπιώτης και Γραμματέας του Δημοτικού Συμβουλίου η κ. Παναγιώτα Παπακωνσταντίνου.
Στη συνέχεια ακολούθησε με μυστική ψηφοφορία η διαδικασία εκλογής της Δημοτικής Επιτροπής για τη θητεία από 02.01.2024 έως 30.06.2026 και εκλέχθηκαν τα ακόλουθα μέλη:
Τακτικά μέλη παράταξης της πλειοψηφίας: 1) κ. Δημάκη Σπυριδούλα του Γεωργίου, 2) κ. Καλλής Χρήστος του Μιχαήλ, 3) κ. Παπανικολάου Μιχάλης του Γεωργίου, 4) κ. Σωτήρχου Νικόλαος του Γεωργίου.
Αναπληρωματικά μέλη παράταξης της πλειοψηφίας: 1) κ. Ανεστόπουλος Ιωάννης του Νικολάου, 2) κ. Κυριαζής Βασίλειος – Δαμιανός του Θεμιστοκλή, 3) κ. Κυριάκου Ελένη του Κυριάκου, 4) κ. Τζανακάκη Μαρία του Άρη.
Τακτικά μέλη από τις παρατάξεις της μειοψηφίας: 1) κ. Μαρία Γιαννοπούλου του Γεωργίου, 2) κ. Νικόλαος Λιόλιος του Ελευθερίου.
Αναπληρωματικά μέλη από τις παρατάξεις της μειοψηφίας: 1) κ. Λουκάς Τριανταφύλλου του Νικολάου, 2) κ. Αγγελής Μπούτσικας του Δημητρίου.
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/01/%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B5%CE%B4%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%BA.-%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%9D%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%AC%CE%BF%CF%85.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/01/IMG_1523.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/01/IMG_1529.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/01/IMG_1525.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/01/IMG_1528.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/01/%CE%93%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AD%CE%B1%CF%82-%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%BA.-%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B1-%CE%A0%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BA%CF%89%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/01/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B5%CE%B4%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%BA.-%CE%93%CE%B5%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%94%CE%BF%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%82.jpg)