Διατήρησε το αήττητο ο Roger

4 Min Read

O Roger Federer ανησύχησε λίγο αλλά νίκησε τον Philipp Kohlschreiber στα τρία σετ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Swiss Indoors Basel. O 34χρονος Ελβετός, ο οποίος διεκδικεί τον 7ο τίτλο του στη Βασιλεία, παρέμεινε αήττητος απέναντι στον Kohlschreiber, σε 11 μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Ο Federer έχασε το πρώτο του σετ στην εβδομάδα, αλλά το άφησε πίσω του και κατάφερε να κερδίσει τον Kohlschreiber, με 6-4, 4-6, 6-4. Ήταν η 11η νίκη του Ελβετού απέναντι στον Γερμανό σε ισάριθμες αναμετρήσεις και χάρη σε αυτή προκρίθηκε στα προημιτελικά του Swiss Indoors Basel, για 10η συνεχόμενη χρονιά.

O Federer έδειξε από το πρώτο κιόλας game τις διαθέσεις του, καθώς έφτασε σε break point, έστω και αν δεν κατάφερε να κάνει το break. Το break ήρθε λίγο αργότερα για τον Ελβετό, στο 5o game, όταν και πήρε το πρώτο του αλλά ουσιαστικό προβάδισμα, με 3-2. Αφού ολοκλήρωσε το σετ με μόλις 6 χαμένους πόντους από τη γραμμή του σερβίς (21/27), ο Roger έκανε το 6-4 σε κάτι περισσότερο από μισή ώρα παιχνιδιού.

Στο 2ο σετ τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά. Ο Kohlschreiber κατάφερε να ανεβάσει τα ποσοστά του από τη service line και κέρδισε τους 14 από τους 16 πόντους στα πρώτα του σερβίς και τους 6 από τους 8 πόντους στα δεύτερα. Είχε συνεχώς το προβάδισμα και στο 10ο game του παρουσιάστηκε μια “χρυσή” ευκαιρία, καθώς δημιούργησε το πρώτο του break point στον αγώνα – το οποίο ήταν ταυτόχρονα και set point. Δεν το άφησε να περάσει ανεκμετάλλευτο και έκανε το 6-4, επιστρέφοντας δυναμικά στη διεκδίκηση της νίκης.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με αμείωτο ενδιαφέρον, καθώς και οι δύο παίκτες σέρβιραν καταπληκτικά στο 3ο σετ. Μετά από 8 εύκολα κερδισμένα service game, 4 από κάθε παίκτη, ο Federer κατάφερε να απειλήσει έπειτα από ώρα τον Kohlschreiber. Έφτασε στο 30-40 και ένα break point ήταν αρκετό, αφού μετά από έναν υπέροχο πόντο ανάγκασε τον Γερμανό σε λάθος και έκανε το καθοριστικό break.

Με το break αυτό ο “Βασιλιάς” απέκτησε για πρώτη φορά προβάδισμα στο σετ, για να κάνει το 5-4. Στη συνέχεια σέρβιρε για την πρόκριση και δε δυσκολεύτηκε να τελειώσει το παιχνίδι, βγάζοντας έναν πανέμορφο winner με βολέ στο δεύτερο match point του. Ήταν ο 35ος winner του Ελβετού στη βραδιά.

Stats

Η πρόκριση του Federer ολοκλήρωσε και τον 2ο γύρο του Swiss Indoors. Ο Ελβετός, Νο1 στο ταμπλό, θα αντιμετωπίσει τον David Goffin στα προημιτελικά της Βασιλείας. Ο Βέλγος είχε πάρει από χθες την πρόκριση, μετά και τη νίκη του με 6-4, 6-3 επί του Adrian Mannarino. Όπως και ο Kohlschreiber, ο Goffin δεν έχει κερδίσει ποτέ τον Federer.

O 34χρονος Roger πανηγύρισε επίσης την 58η νίκη του στη Βασιλεία, όπου έχει κερδίσει 6 τίτλους. Από το 2006 δεν έχει χάσει κανέναν τελικό και φέτος διεκδικεί τη 10η διαδοχική του παρουσία στον τελικό της διοργάνωσης.

Παράλληλα, κράτησε “ζωντανό” το όνειρο πολλών για ένα “Fedal” στη Βασιλεία. Ο Nadal παίζει καλό τένις και είναι από χθες στα προημιτελικά, συνεπώς αυτή τη στιγμή αμφότεροι έχουν καλές πιθανότητες για να προκριθούν στον τελικό. Χρειάζονται ακόμα δύο νίκες για να τα καταφέρουν και να κοντραριστούν ξανά, περίπου 21 μήνες μετά από την τελευταία τους αναμέτρηση στο Australian Open.