Δεν είναι μόνος, έχει… Μάνο ο ΠΑΣ Γιάννινα o οποίος ανέβηκε 12ος!

Lamianow.gr Add a Comment
3 Min Read

Στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του ΠΑΣ Γιάννινα στο πρωτάθλημα ο Δημήτρης Μάνος, πήρε από το χέρι την ομάδα της Ηπείρου, και την οδήγησε το απόγευμα του Σαββάτου (26/1) σε νίκη επί του Απόλλωνα Σμύρνης με 1-0.

Ένα τρίποντο – βάλσαμο για τους Ηπειρώτες που πανηγύρισαν το πρώτο τρίποντο για το έτος 2019 έπειτα από δύο ήττες και μάλιστα εντός έδρας, και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα αφού άφησαν πίσω τους τρεις βαθμούς τη Λαμία, που είναι στην 14η θέση η οποία οδηγεί σε μπαράζ. Με εξαίρεση πάντως, το πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης, δεν εντυπωσίασαν κιόλας με την εμφάνιση τους.

Όλα αυτά εν όψει της δύσκολης  συνέχειας για την ομάδα του Γιάννη Πετράκη που περιλαμβάνει δύο αγώνες στη Θεσσαλονίκη με ΠΑΟΚ και Άρη, την ερχόμενη εβδομάδα.

Σοβαρό λάθος από Ζαχαριάδη

Ο Απόλλων δικαιολογημένα έχει παράπονα από τη διαιτησία του Ζαχαριάδη.

Ο ρέφερι από τη Θεσσαλονίκη κακώς απέβαλε τον Βάσιτς και άφησε τους φιλοξενούμενους με 10 στο 75’ (και κάτω από τα δοκάρια τον αμυντικό Οριχουέλα) αφού ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων απέκρουσε τη μπάλα με το κεφάλι σε πλασέ του Μάνου εκτός περιοχής και όχι με τα χέρια, όπως υπέδειξε ο Ζαχαριάδης.

Στο ημίχρονο μάλιστα ο Απόλλων είχε βγάλει ανακοίνωση διαμαρτυρίας, χωρίς μέχρι τότε, ο ρέφερι από την Θεσσαλονίκη να κάνει το μεγάλο λάθος. Το έκανε στη συνέχεια…

Ο Απόλλων Σμύρνης έκανε ακόμη ένα βήμα για τη Football League και παρέμεινε στους έξι βαθμούς και την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα της Ριζούπολης που προέρχεται από την ήττα από την ΑΕΛ και την εντός έδρας ισοπαλία με τον Λεβαδειακό, στάθηκε άτυχη σε δύο φάσεις με την προβολή του Ναζλίδη στο 8’ και με το δοκάρι του Μπεντινέλι στο 18’. Κυρίως στο β’ μέρος οι φιλοξενούμενοι μετά και τις αλλαγές σε πρόσωπα και σχήμα από τον Μπάμπη Τεννέ, πίεσαν ιδιαίτερα τους παίκτες του ΠΑΣ, δημιούργησαν προσπάθειες, ήτανκαλύτεροι ακόμη και στο διάστημα που έπαιζαν με 10 αλλά δεν ευτύχησαν να σκοράρουν.

Συνέχισαν έτσι, τα αρνητικά αποτελέσματα μακριά από το γήπεδο τους όπου έχουν μία ισοπαλία σε εννέα αγώνες.