Δεν χάνουν οι Warriors!

4 Min Read

Οι Warriors υποδέχθηκαν τους Hawks χωρίς τους Curry/Iguodala, αγχώθηκαν, αλλά τελικά πήραν τη νίκη με 109-105 στην παράταση.

O Stephen Curry δεν βρισκόταν στην 12αδα για να ξεκουράσει τον αστράγαλό του. Ο Andre Iguodala επίσης τέθηκε εκτός δράσης, για λόγους ξεκούρασης. Οι Warriors μόλις για 4η φορά φέτος σε έναν αγώνα με ποσοστό χαμηλότερο του 40% (39.4% για την ακρίβεια). Ο Klay Thompson είχε μεν 26 πόντους, αλλά χρειάστηκε… 27 σουτ για να τα καταφέρει. Οι Hawks σούταραν με το αξιοπρεπέστατο 46.2% εντός πεδιάς. Και, τελικά, τίποτα από αυτά δεν είχε σημασία, με τους Warriors να πανηγυρίζουν στο τέλος τη νίκη στην παράταση, παραμένοντας αήττητοι στην έδρα τους! Γιατί; Επειδή, πολύ απλά, αυτή η ομάδα πάντα θα βρίσκει τρόπους για να κερδίζει!

Το Golden State μπορεί να… έσπασε τα καλάθια κόντρα στους Hawks, αλλά επιχείρησε 24 σουτ περισσότερα (104 έναντι 80), απόρροια των 19 επιθετικών ριμπάουντ του και των 11 κλεψιμάτων του! Μπορεί να δυσκολεύτηκε στην επίθεση, αλλά είδε τον Andrew Bogut να γυρίζει τον χρόνο πίσω και να έχει 19 πόντους με 8/9 δίποντα και 3/4 βολές και τον Draymond Green να αγγίζει ακόμα ένα triple-double (15 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ) και να σημειώνει το μεγαλύτερο καλάθι του αγώνα, όταν με ένα “σκοτωμένο” τρίποντο στην παράταση έδωσε “αέρα” 4 πόντων στην ομάδα του με 107-103, πριν σφραγίσει τη νίκη στην συνέχεια ο Thompson. Κοινώς, το Golden State απλώς δεν γινόταν να χάσει.

Όσο για τους Hawks; Πάλεψαν μέχρι τέλους για τη νίκη, στηριζόμενοι κυρίως στην τριάδα των Paul Millsap (19 πόντοι), Al Horford (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Dennis Schroder (187 πόντοι και 9 ασίστ, αλλά και 2 κρίσιμες χαμένες βολές στην παράταση), αλλά στο τέλος τους έλειπε το… κάτι παραπάνω. Ένα σουτ, ένα ριμπάουντ, μία μεγάλη φάση τέλος πάντων, που θα τους βοηθούσε να κάνουν την υπέρβαση.

Σκληρό καρύδι οι Hawks, αλλά…

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Warriors να επιβάλλουν πλήρως τον ρυθμό τους, ξεφεύγοντας με 32-26 στην πρώτη περίοδο και 58-44 στην δεύτερη περίοδο, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 59-48. Στην τρίτη περίοδο, μάλιστα, οι Warriors συντηρούσαν μία διψήφια διαφορά για αρκετή ώρα, μέχρι οι Hawks να καταφέρουν με ένα μικρό σερί να μειώσουν σε 75-70, κάνοντας ξεκάθαρο ότι το παιχνίδι είχε αρκετό δρόμο ακόμα.

Η Atlanta συνέχισε στον ίδιο ρυθμό καις την τέταρτη περίοδο, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 88-87. Το παιχνίδι ήταν πλέον ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, με τον αγώνα τελικά να οδηγείται στην παράταση, αφού, με το σκορ ισόπαλο 97-97, ο Millsap αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο, με τον Thompson να τον μιμείται σε προσπάθεια για δίποντο στην άλλη πλευρά του παρκέ.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Αυτό άλλαξε όμως περίπου 40 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της παράτασης, όταν σε μια “σκοτωμένη” επίθεση των Warriors o Green ευστόχησε σε τρίποντο ακριβώς με την λήξη των 24 δευτερολέπτων, κάνοντας το σκορ 107-103. Ακολούθως, ο Schroder ευστόχησε σε βολές, ο Thompson σημείωσε ένα δύσκολο καλάθι και στην συνέχεια ο Schroder αστόχησε σε σουτ από τα 10 μέτρα, με την… σεμνή τελετή να λαμβάνει τέλος.

Δείτε εδώ το boxscore με τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης.