Come back με “διπλό” για Ηρακλή – Εύκολα την Καλλονή

Ο Γηραιός επέστρεψε στη Superleague μετά από 1588 ημέρες απουσίας και κατάφερε να μπει με το… δεξί στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας εκτός έδρας της Καλλονής με 1-0

Η είσοδος του Ηρακλή στο πρωτάθλημα ήταν έτσι όπως την ήθελαν και οι φίλοι του. Ο “Γηραιός” μπήκε δυνατά στο ματς, περιόρισε τις προσπάθειες των παικτών της Καλλονής και δημιούργησε από νωρίς ευκαιρίες. Το γκολ για τους Θεσσαλονικείς ήρθε νωρίς (7′), με τον Περόνε να σουτάρει -με το μυτάκι- και να κάνει το 1-0.

Η ψυχολογία ήταν με το μέρος των φιλοξενούμενων, που κυριάρχησαν στο χώρο του κέντρου και έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 στο 12′, με τον Περόνε να μην μπορεί να νικήσει στο τετ-α-τετ τον Χογκ. Η Καλλονή προσπάθησε στη συνέχεια να γίνει πιο απειλητική, αλλά δεν έδειξε κάτι ιδιαίτερο, ενώ ταυτόχρονα ο Ηρακλής ήταν πάντα επικίνδυνος σε κάθε προσπάθεια του. Η μοναδική καλή στιγμή των γηπεδούχων στο ημίχρονο ήρθε στο 40′, με το σουτ του Μανούσου να περνά άουτ.

Η επανάληψη ήταν υποτονική, με τον Ηρακλή… υποχωρεί στο γήπεδο, χωρίς να κινδυνεύει, αφού η Καλλονή δυσκολεύτηκε να φτάσει με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ. Στο τελευταίο τέταρτο όμως το ματς πήρε “φωτιά”. Από κάποιες “στημένες” φάσεις, οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση, ενώ ο Γηραιός θα μπορούσε να είχε σκοράρει στο 79′, όταν η μπάλα πήγε πρώτα δοκάρι από την κεφαλιά του Μπαρτολίνι και στη συνέχεια άουτ από το κοντινό σουτ του Κυριακίδη.

Να αναφέρουμε πως λίγο πριν τη λήξη του αγώνα είχαμε ένα περιστατικό στην εξέδρα του Ηρακλή. Ένας φίλος της ομάδας αισθάνθηκε αδιαθεσία και χρειάστηκε η συνεισφορά του ιατρικού τιμ της καλλονής για να του δώσει τις πρώτες βοήθειες και να τον στείλουν με το ασθενοφόρο στο νοσοκομείο

Η ύστατη προσπάθεια της καλλονής δεν έφερε αποτέλεσμα κι έτσι ο Ηρακλής έφτασε στη νίκη.