Χρειάζεται δουλειά και ενίσχυση / Γκρόνινγκεν – ΠΑΣ Λαμία 4-1 (Vids)

Νίκος Μώκος Add a Comment
4 Min Read

Στο 2ο φιλικό προετοιμασίας του ο ΠΑΣ Λαμία έδειξε ότι χρειάζεται ακόμη πολλή δουλειά και ενίσχυση για να καταφέρει να είναι ανταγωνιστικός στο φετινό πρωτάθλημα, με την Γκρόνινγκεν να πιέζει ψηλά στο πρώτο ημίχρονο δημιουργώντας συνεχώς προβλήματα στην άμυνα και πετυχαίνοντας 4 γκολ! Kαλύτερη εικόνα στην επανάληψη με τις αλλαγές από τους κυανόλευκους.

Οι κυανόλευκοι για ακόμη ένα παιχνίδι έδειξαν με την απόδοσή τους απέχουν πολύ από αυτό που θέλει να παρουσιάσει ο νέος προπονητής. Και μπορεί το σκορ στα φιλικά να μην λέει απολύτως τίποτα μιας και η ουσία είναι στο να βγαίνουν στο χορτάρι αυτά που δουλεύονται στις προπονήσεις, ωστόσο τα πολλά λάθη ανασταλτικά δεδομένα προβληματίζουν το τεχνικό επιτελείο καθιστώντας ίσως επιβεβλημένη την απόκτηση ακόμη ενός στόπερ!

Αγωνιστικά ο Μαρίνος Σατσιάς παρέταξε την ομάδα με τους Raton, Τερεζίου, Andrade, Γυφτομήτρο, Κορνέζο, Ντεντάκη, Nunez, Mekic, Lake, Σιμόνι και Τσιάκας προτιμώντας και στο 2ο φιλικό ένα σύστημα 3-5-2.

Oι Ολλανδοί προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Γιόχαν Χόουβ έγινε αποδέκτης της μπάλας έπειτα από ωραίο συνδυασμό Μέντες και Φαν Μπέργκεν και άνοιξε το σκορ για τους πράσινους.

To 2-0 ήρθε στο 14′ με τον Βαν Μπέργκεν να πασάρει στον Σρέντερς ο οποίος έκανε κίνηση στη πλάτη του Κορνέζου, και πλάσαρε εύστοχα τον Ρατόν.

H συνεχής πίεση ψηλά της Γκρόνινγκεν δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα των κυανόλευκων με τους Ολλανδούς να φτάνουν στο 3-0 στο 29ο λεπτό με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Σρέντερς.

Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 41ο λεπτό ο Γυφτομήτρος έπασε άτσαλα πάνω στον Χόουβ ανατρέποντάς τον εντός περιοχής με τον Μπακούνα να ευστοχεί από τα 11 βήματα για το 4-0.

Στην επανάληψη ο Μαρίνος Σατσιάς προχώρησε σε αλλαγές περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Αθανασακόπουλος, Γιαννούτσος, Βλαχομήτρο, Furtado αντί των Ντεντάκη, Nunez, Σιμόνι και Τσιάκας.

Στο 47ο λεπτό οι κυανόλευκοι απείλησαν με τον Αθανασακόπουλο να σουτάρει και τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι της εστίας του Βάεσεν ο οποίος μπλόκαρε στη συνέχεια.

O ΠΑΣ Λαμία προσπάθησε να ανεβάσει τις γραμμές του στην επανάληψη και στο 54′ μείωσαν σε 4-1. Οι πράσινοι έκαναν λάθος σε εκτέλεση πλαγίου, οι κυανόλευκοι το εκμεταλλεύτηκαν με την οξυδέρκεια του Μέκιτς και σκόραραν με τον Φουρτάδο, ο οποίος πέτυχε το πρώτο ανεπίσημο γκολ στη σεζόν!

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο οι Σουρδής, Σαραμαντάς, Νικολόπουλος, Καψάλης, Μαργαρίτης, Δοϊρανλής στη θέση των Raton, Τερεζίου, Andrade, Κορνέζος, Mekic, Lake .

Στο 75ο λεπτό ήταν η σειρά της Γκρόνινγκεν να σημαδέψει το δοκάρι με τον Φαν Μπέργκεν με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και τη Λαμία να απαντά με νέο δοκάρι ένα λεπτό μετά έπειτα από μακρινό σουτ.

To 4-1 έμεινε μέχρι το τέλος με τους κυανόλευκους να συνεχίζουν την προετοιμασία τους. Επόμενο φιλικό την Τρίτη 30/7 με τη Σπάρτα Ρότερναμ στις 15:00 ώρα Ελλάδας!