Χανιά-ΠΑΣ Λαμία 1-3: Είπαμε, δεν χαρίζει…(video)

5 Min Read

Κλείνοντας στόματα για μια ακόμη φορά ο ΠΑΣ Λαμία πέρασε και απο τα Χανιά με 1-3, κερδίζοντας ξανά, ομάδα που είχε ενδιαφέρον για τους βαθμούς. Οι “κυανόλευκοι” που διεύρυναν το εκτός έδρας αήττητο σερί τους στα έξι παιχνίδια και έκαναν το 5ο διπλό της σεζόν μακριά απο το ΔΑΚ ήταν σοβαροί και ακόμη και όταν οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, ήταν κυρίαρχοι στο γήπεδο σκοράροντας δύο γκολ στο φινάλε. Η Λαμία ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τζόκιτς στο 90’ με 2η κίτρινη κάρτα.Δύο γκολ ο Σιατραβάνης, ένα (εξαιρετικό) ο Γιόνε Ντα Σίλβα Πίντο. Είχε ισοφαρίσει σε 1-1 ο Παλιάτσιος.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

3′ Εκτέλεση κόρνερ του Γιαλούση, σύγχυση στην άμυνα των Χανίων, ο Κοτσώνης έκανε το σουτ, ο Πρίφτης απέκρουσε με υπερένταση και απομάκρυναν οι αμυντικοί.

10′ Ο Γιαλούσης εκτέλεσε το φάουλ, ο Τόσκας έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα άουτ.

15′ Ο Κυριακόπουλος πάσαρε στο Καραγιάννη, αυτός έδωσε στον Πίντο που έκανε το χλιαρό σουτ, με τον Πρίφτη να μπλοκάρει.

30′ Καλή σέντρα του Νεόφυτου, κακό κοντρόλ από τον Πίντο, μπλόκαρε ο γκολκίπερ των Χανίων.

42′ Σέντρα του Κυριακόπουλου, ο Νεόφυτος προσπάθησε να κάνει την προβολή στο πρώτο δοκάρι, όμως δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα.

45’+1: Ωραία προσπάθεια του Πίντο στο κέντρο που έδωσε στον Καραγιάννη, αυτός έκανε την ασίστ στο Σιατραβάνη που με πλασέ έκανε το 0-1 για τον ΠΑΣ Λαμία. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Πίντο στην αρχή της φάσης.

48′ Σέντρα του Δεινόπαπα από τα δεξιά, κεφαλιά του Παλιάτσιου, η μπάλα στα δίχτυα του Πίτκα, Χανιά-ΠΑΣ Λαμία 1-1.

53′ Μετά από λάθος της άμυνας των Χανίων, ο Πίντο βρέθηκε τετ α τετ με τον Πρίφτη, σούταρε, με το γκολκίπερ των Κρητικών να αποκρούει.

59′ Σέντρα του Νεόφυτου από τα αριστερά, όμως ο Σιατραβάνης σε κενή εστία δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

67′ Εκτέλεση φάουλ του Μασάδο για τα Χανιά, έκανε την κεφαλιά στην προσπάθεια του να διώξει με τη μπάλα να έχει πορεία προς το τέρμα και τον Πίτκα να μπλοκάρει.

75′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιαλούση, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

78′ Σέντρα του Καραλή από τα αριστερά, ο Νεόφυτος έκανε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

79′ Ο Νεόφυτος έκανε την κάθετη μπαλιά, ο Σιατραβάνης με ωραία προσπάθεια πέρασε και τον Πρίφτη και σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-2 για τη Λαμία.

84′ Σέντρα του Καραλή από τα δεξιά και ο Πίντο με βολ πλανέ έκανε το 1-3 για την ομάδα του Δημήτρη Σπανού.

90′ Με 10 παίκτες η Λαμία λόγω αποβολής του Τζόκιτς με 2η κίτρινη κάρτα.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ: Πρίφτης, Ιωαννίδης, Παγώνης (46’ Δεινόπαπας), Μπριλάκης, Γκέσιος, Μασάδο, Τσούτσης, Ρίκα, Παλιάτσιος (66’ Νύκταρης)), Καρτσαμπάς, Διαμαντόπουλος (46’ Χατζηλιάδης).

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ: Πίτκας, Καραγιάννης (58’ Καραλής), Πίντο (91’ Παπαργυρίου), Σιατραβάνης, Γιαλούσης, Νεόφυτος, Τόσκας (74’ Μπαλού), Κοτσώνης, Μπουλούλης, Τζόκιτς, Κυριακόπουλος.

Επέστρεψε στην Super League η ΑΕΛ!

To «αλογάκι» καλπάζει ξανά. Η Λάρισα επικράτησε 1-0 μέσα στη Ζάκυνθο χάρις στο γκολ του Βαρέλα, εξασφάλισε την άνοδό της στη Super League και μετά από πέντε χρόνια, επέστρεψε στην φυσική της θέση!Ένα βήμα από τον υποβιβασμό στην Γ’ Εθνική βρίσκονται Παναχαϊκή και Πανελευσινιακός μετά τις ήττες από Κισσαμικό και Αχαρναϊκό. Συνεχίζεται η αγωνία για τη Ζάκυνθο, εξασφάλισε παραμονή ο Αγροτικός.