Champions League: Κορυφή στην Λισαβόνα η Ατλέτικο, την “σκαπούλαρε” η “Γαλατά” (videos)

Η Μπενφίκα είχε νικήσει στην Μαδρίτη, αλλά η Ατλέτικο νίκησε στην Λισαβόνα στο φινάλε του 3ου ομίλου, έτσι είναι αυτή που κατέκτησε την κορυφή.

Ο Κώστας Μήτρογλου μπήκε στο 46′ και μείωσε για τους “αετούς”, ενώ στην άλλη αναμέτρηση η Γαλατάσαράι αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Αστάνα.

Η ομάδα από το Καζακστάν πέτυχε το πρώτο της γκολ εκτός έδρας στην διοργάνωση, αλλά δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισαν οι Τούρκοι, έτσι είναι αυτοί που συνεχίσουν στο Europa League.

Μπενφίκα – Ατλέτικο 1-2

Σκόρερς: 75′ Μήτρογλου / 33′ Σαούλ, 55′ Βιέτο

Γήπεδο: “Εστάντιο ντα Λουζ”, Λισαβόνα
Διαιτητής: Οβίντιου Χατσεγκάν (Ρουμανία) Χωρίς Έλληνα στην 11άδα η Μπενφίκα, η οποία στο 33ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ, με τον Σαούλ να κάνει το 0-1 με κοντινό πλασέ έπειτα από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια και ασίστ του Βιέτο. ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Ζούλιο Σέζαρ, Αντρέ Αλμέιδα, Λισάντρο Λόπες, Ζαρντέλ, Ελιζέου, Φέισα, Ρενάτο Σάντσες, Πίτσι, Γκονσάλο Γκουέντες (46′ Μήτρογλου), Γκαϊτάν, Ζόνας. ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χουανφράν, Σάβιτς, Γκοντίν, Φιλίπε Λουίς, Γκάμπι, Σαούλ, Κόκε, Φερέιρα Καράσκο, Γκριεζμάν, Βιέτο. Γαλατάσαράι – Αστάνα 1-1 Σκόρερς: 64′ Σελτσούκ Ινάν / 62′ Τουμάσι Γήπεδο: “Αλί Σαμί Γεν”, Κωνσταντινούπολη Διαιτητής: Κρεγκ Τόμπσον (Σκωτία)

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μουσλέρα, Σαμπρί Σαριόγλου, Σεμίχ Καγιά, Χακάν Μπαλτά, Σετζού, Ολτζάν Αντίν, Σελτσούκ Ινάν, Σνάιντερ, Ποντόλσκι, Γιασίν Εζτεκίν, Μπουράκ Γιλμάζ.

ΑΣΤΑΝΑ: Έριτς, Ίλιτς, Ποστνίκοβ, Άνιτσιτς, Σόμκο, Μακσίμοβιτς, Κάνιας, Μουζνίκοβ, Τουμάσι, Κετεβοαμά, Καμπανανγκά.