Champions League: Η Μάντσεστερ Σίτι προσπέρασε την Γιουβέντους (videos)

Lamianow.gr Add a Comment
2 Min Read

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 4-2 την Γκλάντμπαχ με ανατροπή στην ανατροπή και τελικά τερμάτισε στην κορυφή του 4ου ομίλου, καθώς η Σεβίλλη της έκανε την χάρη και νίκησε 1-0 την Γιουβέντους.

Ο Φερνάντο Γιορέντε μάλιστα πέτυχε το γκολ κόντρα στην πρώην του ομάδα και έστειλε την Σεβίλλη στο Europa League (κάτοχος), ενώ η Γκλάντμπαχ μπορεί να έκανε ανατροπή στο Μάντσεστερ, αλλά τελικά τερμάτισε 4η.

Σεβίλλη – Γιουβέντους 1-0

Σκόρερ: 65′ Γιορέντε

Γήπεδο: “Ραμόν Σάντσεθ-Πιθχουάν”, Σεβίλλη

Διαιτητής: Σίμον Μάρτσινιακ (Πολωνία)

Το κεντρικό πρόσωπο στην αναμέτρηση ήταν ο Φερνάντο Γιορέντε, καθώς ο Ισπανός στράικερ αντιμετώπιζε την πρώην ομάδα του και τελικά ήταν αυτός που στο 65′ άνοιξε το σκορ.

Η Σεβίλλη λοιπόν προηγήθηκε με τον Γιορέντε να νικά τον Τζανλουίτζι Μπουφόν με κεφαλιά έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ του Γεβγέν Κονοπλιάνκα.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Σέρχιο Ρίκο, Κόκε, Ραμί, Κολοτζιετσάκ, Τρεμουλινάς, Κριχόβιακ, Εν’Ζονζί, Μπανέγα, Βιτόλο, Κονοπλιάνκα, Γιορέντε.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (5-3-2): Μπουφόν, Λίχσταϊνερ, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Αλέξ Σάντρο, Μαρκίζιο, Στουράρο, Πογκμπά, Ντιμπάλα, Μοράτα.

Μάντσεστερ Σίτι – Γκλάντμπαχ 4-2

Σκόρερς: 16′ Νταβίντ Σίλβα, 80′ και 81′ Στέρλινγκ, 84′ Μπονί / 19′ Κορμπ, 42′ Ραφαέλ

Γήπεδο: “Σίτι οφ Μάντσεστερ”, Μάντσεστερ

Διαιτητής: Ντάνι Μάκελι (Ολλανδία)

Ο Ραχίμ Στέρλινγκ ξεκίνησε στην κορυφή της επίθεσης της Σίτι και στο 16′ έκανε ασίστ με “τακουνάκι” για να ανοίξει το σκορ ο Νταβίντ Σίλβα, μόλις 3 λεπτά αργότερα ο Κορμπ με εξαιρετικό δεξί διαγώνιο σουτ ισοφάρισε σε 1-1 για την Γκλάντμπαχ (1-1).

Πριν το ημίχρονο η Μπορούσια είχε κάνει την ανατροπή, με τον Ραφαέλ στο 42′ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2 με κοντινό πλασέ και την αγγλική άμυνα να δείχνει για μία ακόμη φορά πως χωρίς Κομπανί έχει μεγάλα προβλήματα.

ΜΑΝ. ΣΙΤΙ: Χαρτ, Κλισί, Οταμέντι, Μανγκαλά, Κολάροβ, Φερναντίνιο, Ντελφ, Γιαγιά Τουρέ, Ντε Μπράινε, Νταβίντ Σίλβα, Στέρλινγκ.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Ελβέντι, Κρίστενσεν, Νόρντβεϊτ, Βεντ, Νταχούντ, Γκρανίτ Τζάκα, Κορμπ, Φάμπιαν Τζόνσον, Ραφαέλ, Στιντλ.