Champions League-3oς Όμιλος: Στο χαλαρό η Ατλέτικο, με ανατροπή η “Γαλατά” (videos)

Κάτι περισσότερο από 20 λεπτά άντεξε η άμυνα της Αστάνα στο “Βιθέντε Καλντερόν”, καθώς στο 23′ ο Σαούλ Νίγκεθ με εντυπωσιακό “τακουνάκι” άνοιξε το σκορ, έπειτα από την πάσα του Γιανίκ Φερέιρα Καράσκο.

Έξι λεπτά αργότερα οι “ροχιμπλάνκος” διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Τζάκσον Μαρτίνες να κάνει το 2-0 με κίνηση στην περιοχή και πλασέ, το οποίο κόντραρε και σε αμυντικό πριν καταλήξει στα δίχτυα του Έριτς.

Στο ημίχρονο ο Όλιβερ Τόρες μπήκε στο ματς στην θέση του Τιάγκο Μέντες και ο νεαρός Ισπανός επιτελικός μέσος στο 63′ έκανε το 3-0 με εντυπωσιακό τέρμα, καθώς “κρέμασε” τον Έριτς με πλασέ μέσα από την περιοχή, έπειτα από την πάσα του Γκάμπι.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χουανφράν, Σάβιτς, Γκοντίν, Σικέιρα, Τιάγκο Μέντες, Γκάμπι, Φερέιρα Καράσκο, Σαούλ, Γκριεζμάν, Τζάκσον Μαρτίνες.

ΑΣΤΑΝΑ (5-4-1): Έριτς, Μπεϊσεμπέκοβ, Ποστνίκοβ, Ντεντέτσκο, Ίλιτς, Αχμέτοβ, Ζούκοβ, Μουζίκοβ, Στσέτκιν, Κετεβοαμά, Καμπαναγκά.

Το πρώτο γκολ της βραδιάς γενικά στο Champions League επετεύχθη στο “Αλί Σαμί Γεν”, το οποίο “πάγωσε” μόλις στο 2ο λεπτό ο Νικολάς Γκαϊτάν.

Ο Αργεντινός άσος έκανε εξαιρετική προσπάθεια από αριστερά, “χόρεψε” την τουρκική άμυνα μέσα στη περιοχή και με ψηλοκρεμαστό πλασέ πέρασε την μπάλα πάνω από το σώμα του Μουσλέρα για το 0-1. Σε ένα λεπτό και 14 δευτερόλεπτα το γκολ, το πιο γρήγορο της Μπενφίκα στην διοργάνωση.

Δεν άργησε η απάντηση της “Γαλατά”, καθώς ο Αντρέ Αλμέιδα έκανε χέρι στην περιοχή και στο 19′ με εξαιρετική εκτέλεση πέναλτι ο Σελτσούκ Ινάν ισοφάρισε σε 1-1.

Η τουρκική ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 33′, με τον Λούκας Ποντόλσκι από δεξιά στην περιοχή να νικά τον Ζούλιο Σέζαρ για το 2-1, με την μπάλα να περνά κάτω από τα πόδια του Βραζιλιάνου τερματοφύλακα μετά το αριστερό σουτ του Γερμανού, τον οποίο τροφοδότησε με εξαιρετική μπαλιά από την άμυνα ο Ορελιέν Σετζού.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μουσλέρα, Σαμπρί Σαριόγλου, Σετζού, Χακάν Μπαλτά, Καρόλ, Μπιλάλ Κισά, Σελτσούκ Ινάν, Σνάιντερ, Ποντόλσκι, Γιασίν Εζτεκίν, Ουμούτ Μπουλούτ.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Ζούλιο Σέζαρ, Σίλβιο, Ζαρντέλ, Λουιζάο, Ελιζέου, Σάμαρης, Αντρέ Αλμέιδα, Γκαϊτάν, Γκονσάλο Γκουέντες, Ζόνας, Ραούλ Χιμένες.