Οι Bulls έχουν σφυγμό!

Οι Bulls άλωσαν με 103-100 το Houston, διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για είσοδο στα πλέι-οφ και έβαλαν σε μπελάδες τους Rockets!

Δεν τα παρατάνε οι Bulls! Το Chicago βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, κυρίως εξαιτίας δικών του λαθών και κακών αποτελεσμάτων. Όλα αυτά όμως δεν το εμπόδισαν να δείξει τεράστια ψυχικά αποθέματα στο Houston και, παρά την αποχώρηση του Derrick Rose από τον αγώνα με τραυματισμό στον αριστερό αγκώνα, να ανατρέψει διαφορά 14 πόντων και τελικά να πάρει τη νίκη με 103-100, μένοντας – χάρη και στην απρόσμενη εντός έδρας ήττα των Pacers από τους Magic – ζωντανό στο κυνήγι μίας θέσης που οδηγεί στα πλέι-οφ. Πλέον, οι Bulls έχουν ρεκόρ 38-37, με τους 8ους Pacers να έχουν ρεκόρ 39-36. Όσο για τους Rockets; Με αυτή την ήττα έπεσαν στην 9η θέση της Δύσης με ρεκόρ 37-39, με τους Jazz και τους Mavericks να ισοβαθμούν από πάνω τους έχοντας και οι δύο ρεκόρ 37-38.

Οι “Ταύροι” πάντως στο τέλος πήγαν να χύσουν την καρδάρα με το γάλα, αφού με 45 δευτερόλεπτα να μένουν για τη λήξη του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ με 99-91, αλλά στην συνέχεια έκαναν τα πάντα… λάθος! Έχασαν βολές, έκαναν κακά φάουλ και δέχθηκαν συνεχόμενα τρίποντα, με συνέπεια στο φινάλε του αγώνα οι Rockets να έχουν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά ο Trevor Ariza αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο από την δεξιά γωνία ακριβώς με τη λήξη του αγώνα!

Στο τέλος της ημέρας βέβαια, αυτό που μετράει είναι η νίκη. Και ήταν πέρα για πέρα δίκαιη για τους Bulls, οι οποίοι τόσο στην πρώτη περίοδο (όταν έκαναν το 13-4 εναντίον τους σε 24-24), όσο και στην δεύτερη (όταν έκαναν το 39-31 εναντίον τους σε 52-52), όσο και στο δεύτερο ημίχρονο – όταν επέστρεψαν από το -14 (71-57) στην Τρίτη περίοδο – δεν τα παράτησαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Και στο τέλος δικαιώθηκαν, παίρνοντας ένα μεγάλο “διπλό”.

Ηγέτης των Bulls ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι τον τελευταίο καιρό ο Nikola Mirotic με 28 πόντους με 5/10 τρίποντα, με τον Jimmy Butler να τον ακολουθεί με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, τον Doug McDermott να προσφέρει 15 πόντους και 9 ριμπάουντ και τον Pau Gasol να έχει 12 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους Rockets, o James Harden είχε 24 πόντους και 8 ασίστ, ο Patrick Beverley 22 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και 7 ασίστ και ο Michael Beasley 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Dwight Howard έμεινε στους 7 πόντους και τα 13 ριμπάουντ.

Δείτε εδώ το boxscore με τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης.