Μπρέικ σε χρόνο… dt ο ΠΑΟΚ!

Οδοστρωτήρας για… τίτλο ο ΠΑΟΚ! Μετά την επική πρόκριση επί του Ολυμπιακού, ο δικέφαλος του Βορρά έσπασε και την έδρα του Φοίνικα, επικρατώντας 3-0 σετ στο πρώτο ματς της σειράς των τελικών της Volleyleague.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ήταν σαρωτική κόντρα στους Συριανούς -που εμφανίστηκαν τρακαρισμένοι μέσα στο κατάμεστο κλειστό «Δ. Βικέλας»- και έκαναν το πρώτο και αποφασιστικό βήμα για τον δεύτερο -και μάλιστα σερί- τίτλο της ιστορίας του.

Κορυφαίος για ένα ακόμα ματς ήταν ο Σεπέδα, ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Κουρνέτας.

Τα σετ: 22-25, 23-25, 14-25

1ο σετ: Με μπλοκ του Λι ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 4-7 από 4-3, ενώ κράτησε το προβάδισμα στο πρώτο τεχνικό ταιμ αουτ (6-8). Με ανατροπή και άσσο του Ντόκιτς ο Φοίνικας έφτασε στο 12-11, αλλά γρήγορα ο «δικέφαλος» ανέκτησε το προβάδισμα (13-15) με τον Γιαμπλόνσκι με τον Αμερικανό να κάνει και το 14-16 στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ. Ο Φοίνικας έκανε πολλά λάθη στην υποδοχή και στην επίθεση και τα εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ που ξέφυγε με +5 (15-20). Με τον κορυφαίο παίκτη των γηπεδούχων τον Λάππα, οι Συριανοί μείωσαν σε 19-20, αλλά με ψυχραιμία οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη κατάφεραν να φτάσουν στο σετ μπολ (21-24) με μπλοκ του Γιαμπλόνσκι και να τελειώσουν το σετ μετά από λάθος επίθεση του Ντόκιτς για το 22-25 και το 0-1.

2ο σετ: Σε αυτό το σετ έγινε συγκλονιστική μάχη, αφού παρά το εξαιρετικό ξεκίνημα (1-5, 2-6) του ΠΑΟΚ, ο Φοίνικας κατάφερε να ισορροπήσει (7-8) με τον Ντόκιτς που ανέβασε την απόδοση του και να περάσει και μπροστά 18-16 με σερί 4-0 (από 14-18) με συνεχόμενα μπλοκ του Ανδρεάδη. Ο Ανδρεάδης δέχθηκε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή με το σκορ να γίνεται 18-17 και ο «δικέφαλος» παρά το 19-17 βρήκε τις λύσεις με επίθεση, άσσο του Χιμένες και μπλοκ του Σμαραγδή στον Ντόκιτς για το 19-20. Ο Μουρούτης με μπλοκ έβαλε και πάλι μπροστά τους «πειρατές» με 22-21, αλλά ο συνήθης ύποπτος Σεπέδα πήγε στο σερβίς και ουσιαστικά τελείωσε το σετ με επίθεση για το 22-23 και άσσο για το 22-24. Το τελικό 23-25 για το 0-2 ήρθε με νέο λάθος επίθεση του Ντόκιτς.

3ο σετ: Εξίσου εντυπωσιακό το ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ που με την ψυχολογία στα ύψη έφτασε στο 4-8 στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ και στο 4-9 με άσσο του Λι. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 7-10, αλλά ο Χιμένες με άσσο πραγματοποίησε το 7-12, ενώ στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ η διαφορά έφτασε το +6 (10-16). Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι με τους παίκτες του «δικεφάλου» να ελέγχουν πλήρως το ματς και να φτάνουν στο 12-20 με άσσο του Λι, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το σετ και τον αγώνα. Έτσι το 14-25 με μπλοκ άουτ του Σεπέδα ήρθε φυσιολογικά για το 0-3.