Μπορεί και χωρίς… Kill Bill!

4 Min Read

Τι κι αν αγωνιζόταν δίχως τον ηγέτη του, τι κι αν έπαιζε σε μία έδρα που του μοιάζει αφιλόξενη, τι κι αν δεν βρέθηκε στην καλύτερή του μέρα, αυτός ο Ολυμπιακός πλέον ξέρει να παίρνει τα μεγάλα παιχνίδια.

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν και εκτός έδρας την Μπαρτσελόνα με 69-67 και πλέον φαντάζουν ως μεγάλο φαβορί για μία θέση στην πρώτη τετράδα.

Με Τον Γιώργο Πρίντεζη να ανεβάζει στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του, αλλά και βοήθειες απ’ όλους τους παίκτες που αγωνίστηκαν, ο Ολυμπιακός έβαλε την Μπαρτσελόνα στο ρυθμό που αυτός ήθελε, δεν της επέτρεψε να πάει το παιχνίδι εκεί που ήθελε και στο φιναλέ πέρα από το καθαρό μυαλό ή τις σωστές επιλογές, είχε τις προσωπικότητες που έχοντας «μπαρουτοκαπνιστεί» σε τέτοιες καταστάσεις ξέρουν να παίρνουν τα ματς.

Από την άλλη η Μπαρτσελόνα για ένα ακόμα παιχνίδι έδειξε πως δεν βρίσκεται στην καλύτερη κατάσταση της και πλέον αν δεν… γυρίσει ο διακόπτης θα κινδυνέψει ακόμα και η παρουσία της στα πλέι οφ.
Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε γρήγορες επιθέσεις και σε ότι έχει να κάνει με το πρώτο δεκάλεπτο να ανεβάζουν το σκορ σε υψηλά επίπεδα. Αντίθετα στη δεύτερη περίοδο η εικόνα του αγώνα άλλαξε.

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες από μέση και μακρινή απόσταση ενώ και οι δύο «ακούμπησαν» πολλές φορές την μπάλα στο ζωγραφιστό. Στο 15′ ο Λοτζέσκι με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 27-26, με τους «ερυθρόλευκους» όμως να μένουν δίχως καλάθι εντός παιδιάς και και το φινάλε του ημιχρόνου. Σκόραραν -και αυτό με δυσκολία- μόνο από τις βολές , παρόλα αυτά όμως η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί και νε πετύχει κάτι καλύτερο από το +4 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, Πρίντεζης και Παπανικολάου ανέλαβαν πρωτοβουλίες στην επίθεση με τον Ολυμπιακό να χτίζει και διατηρεί για αρκετή ώρα μία βραχεία κεφαλή πέντε πόντων. Η Μπαρτσελόνα και πάλι όμως επέστρεψε αλλά έξι πόντοι του Ουότερς τον κράτησαν μπροστά στο σκορ.
Με τον Τόμιτς να τροφοδοτείται από τους συμπαίκτες του, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα (34′ 64-58). Τρέχοντας όμως ένα σερί 9-0 ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 67-64 στα 35” για το τέλος με καλάθι του Λοτζέσκι. Ο Κοπόνεν με τρίποντο στα 27” ισοφάρισε σε 67-67, αλλά ο Μάντζαρης με 2/2 βολές στα 7,4 έκανε το 67-69. Στην τελευταία άμυνά του ο Ολυμπιακός υποχρέωσε τον Ράις σε κακή επιλογή, αστόχησε και η ελληνική ομάδα σημείωσε μία νίκη που τη φέρνει ακόμα πιο κοντά στο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 33-29, 54-56, 67-69

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Μπαρτζώκας): Ράις 15 (1), Ντόελμαν 5 (1), Ντόρσεϊ 7, Κλαβέρ 4, Ναβάρο 3 (1), Βεζένκοφ 2, Όλεσον, Κοπόνεν 16 (4), Ρένφρο 3, Τόμιτς 12.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (2), Μπιρτς 2, Γιανγκ 1, Παπαπέτρου 2, Ουότερς 8, Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 16 (1), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης 6 (1), Λοτζέσκι 11 (1), Αθηναίου 1.