Μπάγερν με το ζόρι, σ-έξι Ντόρτμουντ, Αμβούργο επιεικώς για κλάματα! (video)

lamianow Add a Comment

Παρότι η εμφάνισή της κόντρα στην Ίνγκολσταντ ήταν κάκιστη, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι συνέχισε το απόλυτο σερί της φτάνοντας στη νίκη με σκορ 3-1 στο Μόναχο. Το σκορ στην «Allianz Arena» άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Λεθκανό μόλις στο 8ο λεπτό, όμως δεν κατάφεραν να χαρούν για πολύ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λεβαντόφσκι (12’) απάντησε και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Τσάμπι Αλόνσο έδωσε το προβάδισμα στους Βαυαρούς (50’). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 84’ ο Ραφίνια.

Κόβει ταρίφες με εξάρες η Ντόρτμουντ. Μετά τα έξι γκολ στην Βαρσοβία, η ομάδα του Τούχελ «κέρασε» άλλα τόσα την Ντάρμσταντ στo Signal Iduna Park (6-0). Η… βροχή ξεκίνησε μόλις στο 7’ με τον Κάστρο και όλα τα υπόλοιπα τέρματα μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ράμος έκανε το 2-0 στο 48’ και στο 54’ ήταν η σειρά του Πούλισιτς να βρει δίχτυα. Στο 78’ ο Κάστρο πέτυχε το δεύτερο τέρμα του και το απόγευμα έκλεισε με δύο ακόμη γκολ από τους Ρόντε και Μόρ (84’,88’).

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχώρισε η ντροπιαστική ήττα του Αμβούργου, 0-4, από την Λειψία στο «Volksparkstadion». Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 66 με πέναλτι του Φόρσμπεργκ και από εκεί και πέρα έκαναν ότι ήθελαν φτάνοντας σε ακόμη τρία γκολ με τους Βέρνερ (2) και Σέλκε. Στον πάγκο έμεινε για την Λειψία ο Κυριάκος Παπαδόπουλος.