Αστέρας Τρίπολης – Πανιώνιος 2-1: «Καθάρισε» με… βόμβες!

Χάρη στα γκολ των Γιάννου και Δημούτσου ο Αστέρας επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας των «κυανέρυθρων» στο «Θ. Κολοκοτρώνης»
Από πολύ νωρίς οι Αρκάδες πήραν τα ηνία του αγώνα και πίεσαν, καταφέρνοντας να «ανοίξουν» το σκορ στο 10ο λεπτό. Ο Γιάννου βρέθηκε σε καλή θέση και «εκτέλεσε» την πρώην ομάδα του, κάνοντας το 1-0 με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ του απέναντι στον Πανιώνιο από τον οποίο έφυγε το καλοκαίρι.
Ο Αστέρας συνέχισε να πιέζει και στο 12’ διπλασίασε τα τέρματά του. Αυτή τη φορά ο Ελίνι Δημούτσος βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση και από το ημικύκλιο της περιοχής «εκτέλεσε» τον Παπαδόπουλο, κάνοντας το 2-0 με «κεραυνό»!
Οι Νεοσμυρνιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν και κατάφεραν να μειώσουν το σκορ πριν το 30’. Στο 27ο λεπτό ο Γκοϊάν δεν υπολόγισε σωστά σε σέντρα από τα αριστερά και με τάκλιν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κοσίτσκι, κάνοντας το 2-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος αναζήτησε την ισοφάριση και απείλησε την εστία του Κοσίτσκι, φροντίζοντας παράλληλα να μην απειληθεί ιδιαίτερα από τους Αρκάδες. Παρόλα αυτά οι δυο άμυνες έκαναν σωστά το έργο τους και παρέμεινε μέχρι τέλους το 2-1.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Κοσίτσκι, Λούι, Γιαννούλης, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Ιγκλέσιας, Μάσα (77’ Τσοκάνης), Χαμντανί, Γιάννου, Δημούτσος, Σκούρτης (60’ Κουρμπέλης)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος, Οικονόμου, Χατζηϊσαΐας, Ρισβάνης, Σιώπης (82’ Ανσαριφάρντ), Κόρμπος, Μασούρας (66’ Βιγιάλμπα), Καραμάνος, Μπουμάλ, Μπακασέτας (58’ Χαλκιαδάκης).