Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος 1-0: Λύτρωση με Φερνάντες!

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Αστέρας Τρίπολης επικρατώντας 1-0 του Ατρόμητου με τέρμα του Νίκο Φερνάντες στο 86ο λεπτό!

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, μια και οι φάσεις ήταν ελάχιστες μπροστά στα καρέ των δύο εστιών. Οι Αρκάδες κατάφεραν στο τέλος να πάρουν το «τρίποντο», με το οποίο ανέβηκαν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, φτάνοντας τους 21 πόντους, την στιγμή που οι Περιστεριώτες γνώρισαν την 8η ήττα στο πρωτάθλημα, μένοντας στους 9 βαθμούς, μόλις δύο πάνω από την ΑΕΛ Καλλονής που βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν… άνευρες στο πρώτο μέρος. Οι καλές φάσεις ήταν μετρημένες στα δάχτυλα και οι… συγκινήσεις ήταν ελάχιστες. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τους φιλοξενούμενους στο 18’ με το σουτ του Λε Ταλέκ αλλά ο Μπαντής μπλόκαρε και η… απάντηση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 30’ με τον Μασά, όμως, ο Γκορμπούνοφ έδιωξε σε κόρνερ.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο ξεκίνησε μ’ ένα άσχημο περιστατικό, καθώς στο 48’ οι Γοδόι και Ναπολεόνι συγκρούστηκαν και βρέθηκαν στο έδαφος, με τον Ιταλό να συνεχίζει μετά από τις πρώτες βοήθειες, ενώ ο συμπαίκτης του αναγκάστηκε να εγκαταλείψει.

Οι δύο προπονητές προσπάθησαν να αλλάξουν τα δεδομένα από τους πάγκους και αυτός που τα… κατάφερε ήταν ο Στάικος Βεργέτης, καθώς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Νίκο Φερνάντες, ο οποίος στο 86’ με σουτ έξω από την περιοχή, νικώντας τον Γκορμπούνοφ για το 1-0.

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Μπαντής, Λούι, Παντελιάδης, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Ιγκλέσιας, Μάσα (84’ Φούντας), Κουρμπέλης, Παπαδόπουλος (72’ Γιάννου), Μπερτόλιο, Λανθαρότε (63’ Νίκο Φερνάντες).

Ατρόμητος (Δέλλας): Γκορμπούνοφ, Μπιτόλο, Λαζαρίδης, Κοντοές, Κούρος, Κιβρακίδης, Γοδόι (55’ λ. τρ. Μπάλλας), Μπρίτο (91’ Μπαστακός), Ναπολεόνι, Λε Ταλέκ, Μαρσελίνιο (63’ Στόιτεφ).