Ασταμάτητος ο Γιάννης!

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πραγματοποιεί τρομερή εμφάνιση, οι Bucks επιβλήθηκαν με 107-100 των Magic.

Ο Jason Kidd επέστρεψε στον πάγκο των Bucks έπειτα από κάτι παραπάνω από ένα μήνα απουσίας. Και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και οι συμπαίκτες του φρόντισαν να τον καλωσορίσουν με τον ιδανικό τρόπο, κάνοντάς του “δώρο” τη νίκη επί του Orlando. Μία νίκη που συνοδεύτηκε με ανατροπή μίας διαφοράς 16 πόντων!

Ο Γιάννης ήταν αυτός που έδωσε το… σύνθημα για τους Bucks, τελειώνοντας το παιχνίδι με 25 πόντους με 12/16 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, σε μία πληθωρική εμφάνιση! Από κοντά και ο Khris Middleton με 25 πόντους με 6/14 σουτ και 7 ασίστ, με τον Greg Monroe να προσθέτει 21 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον Jabari Parker 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για τους Magic, που γνώρισαν την 7η σερί ήττα τους, βλέποντας το… τρένο των πλέι-οφ να απομακρύνεται σιγά-σιγά αφού πλέον έχουν ρεκόρ 20-24, ο Victor Oladipo είχε 18 πόντους και 5 ασίστ, ο Nikola Vucevic 16 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 κοψίματα και ο Evan Fournier 15 πόντους.

Επιστροφή από το -16!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Magic να παίρνουν από νωρίς τα ηνία του αγώνα, ξεφεύγοντας με 23-14 και 30-23 στην πρώτη περίοδο. Στην δεύτερη περίοδο δε, η διαφορά έφτασε κάποια στιγμή τους 16 πόντους (48-32), με το Milwaukee όμως να μην αγχώνεται, παρά να καταφέρνει χάρη σε μία μικρή αντεπίθεση να μειώσει σε 56-53 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Και δεν θα έμενε εκεί.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Bucks κατόρθωσαν να περάσουν μπροστά με 66-63, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, ενώ έδειξαν χαρακτήρα και όταν οι Magic πέρασαν εκ νέου μπροστά με 71-68, τρέχοντας ένα σερί 10-0 για να ξεφύγουν με 78-71. Κι αν το Orlando πήγε να φέρει τα πράγματα τούμπα, περνώντας μπροστά με 95-92 στην τέταρτη περίοδο, οι Bucks θα κατάφερναν να μείνουν ψύχραιμοι και με τον Jerryd Bayless (12 πόντοι) να σημειώνει μερικά μεγάλα τρίποντα να περάσουν μπροστά με 103-99 περίπου 13 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα, παίρνοντας τελικά τη νίκη χάρη στην ψυχραιμία που επέδειξαν στο τέλος από την γραμμή των βολών.

Δείτε εδώ το boxscore με τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης.