Αστ.Σταυρού-Κηφισσός Κάτω Τιθορέας: Μοιρασιά στην μάχη επιβίωσης στον… βούρκο (φωτορεπορτάζ)

lamianow Add a Comment
5 Min Read

Mπορεί ο Κηφισσός Κάτω Τιθορέας να πήρε σημαντικό προβάδισμα (0-2) στην αναμέτρηση του Σταυρού απέναντι στον Αστέρα ωστόσο οι γηπεδούχοι με ένα εντυπωσιακό πεντάλεπτο στο 2ο μέρος έφεραν το ματς στα ίσια παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) σε ένα γήπεδο… βούρκο.

Το σκορ άνοιξε ο Βασιλείου στο 18′ για να διπλασιάσει τα τέρματα του Κηφισσού ο Τάτσης στο 23′. Στο 39′ ακυρώθηκε γκολ για τον Κηφισσό με τους φιλοξενούμενους να έχουν σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 με τον Σταϊκούρα στο 61′ για να διαμορφώσει το τελικό 2-2 ο Τσιγκόλης Γ. στο 66′.

Το φιλμ του αγώνα:
Α ‘ ημίχρονο:
10′ Σουτ του Αναγνώστου με τη μπάλα να περνάει άουτ.
18′ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Χανή κεφαλιά του Βασιλείου 0-1 για τον Κηφισσό Κ. Τιθορέας
23′ ΓΚΟΛ : Εκτέλεση κόρνερ του Χανή από δεξιά κεφαλιά του Τάτση για το 0-2 υπέρ του Κηφισσού.
31′:  Σουτ του Τάτση μπλόκαρε ο Sow
39′: Διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για ακυρωθέν γκολ του Κάφαλη για επιθετικό φάουλ.
45′: Φάουλ του Χανή κεφαλιά του Τόλια με τη μπάλα να περνάει άουτ.

Β’ ημίχρονο:
51′: Σουτ του Τσιγκόλη η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
55′: Κόρνερ του Μάλλιου από δεξιά κεφαλιά του Κολόκα Β άουτ.
61′ ΓΚΟΛ: Από δεξιά σέντραρε ο Αναγνώστου κεφαλιά του Καρτέρη με τον Αλεξανδρή να αποκρούει. Στη συνέχεια η μπαλιά του Μάλλιου κατέληξε στον Σταϊκούρα ο οποίος με κοντινή κεφαλιά σκόραρε κάνοντας το 1-2.
66′: Ο Τσιγκόλης Γ με δυνατή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2 ανατρέποντας το εις βάρος σκορ της ομάδας του.
81′ : Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα Σταυρού όταν ο Καρτέρης από καλή θέση σούταρε άουτ πάνω από τα δοκάρια.
88′ : Μαρκάρισμα του Βλάχου πάνω στον Κάφαλη μέσα στη περιοχή με τον διαιτητή κ. Κολορίζο να μην υποδεικνύει τη παράβαση.

Θανάσης Αργύρης (προπονητής Αστέρα Σταυρού): «Κάναμε δύο παιδαριώδη λάθη στις στημένες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο δεχτήκαμε δύο γκολ λες και τα δώσαμε μπορώ να πω. Δεν ακολουθούσαμε τους αντιπάλους στη πορεία της μπάλας. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν μια καλή ομάδα μέσα στο γήπεδο. Κάναμε και ορισμένες κινήσεις αλλαγών. Νομίζω η ομάδα δικαιούταν ένα γκολ ακόμα σχετικά με τις φάσεις που έγιναν. Μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος από όλα τα παιδιά να τους δώσω συγχαρητήρια που έπαιξαν σε έναν τόσο κακό αγωνιστικό χώρο αλλά οι συνεχής βροχές κατάντησαν έτσι το γήπεδο Σταυρού. Θα προσπαθήσουμε στη συνέχεια. Θέλω να πω στο Κηφισσό καλή πορεία κι όπως είδατε ο Κηφισσός έχει εμπλουτίσει το ρόστερ με 4-5 έμπειρους παίκτες που κάνουν τη διαφορά. Εμείς δεν το κρύβουμε παίζουμε περισσότερο για τον ενθουσιασμό γιατί πρόκειται για νεαρά παιδιά τα οποία κατάγονται από το χωριό».

Χρήστος Βέλλιος (προπονητής Κηφισσού Κ. Τιθορέας): «Εγώ ξεκινάω πρώτη φορά τη καριέρα μου ως προπονητής. Δεν θέλω να μιλήσω για τον διαιτητή αλλά πρωταγωνιστές στο γήπεδο πρέπει να είναι οι παίκτες. Είχαμε και οι δύο ομάδες από ένα ημίχρονο. Στο πρώτο ημίχρονο εμείς με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο που μπήκαμε φοβισμένοι και χαλαροί να βρούμε τα πατήματά μας. Μετά υπερισχύσαμε του αντιπάλου. Κάναμε δύο γκολ βάλαμε ένα τρίτο το οποίο ακυρώθηκε και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο που ακυρώθηκε. Ακόμα και ο ίδιος ο ποδοσφαιριστής του Σταυρού που ήταν στη φάση δεν είπε τίποτα. Στο δεύτερο ημίχρονο τόνισα τη προσοχή στα παιδιά για το ότι είναι καλή ομάδα ο Σταυρός και θα παλέψει μέχρι τέλους το παιχνίδι. Έτσι ήταν πέρυσι έτσι και φέτος. Όλα τα παιχνίδια δύσκολα τα χάνει. Τελικά κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο μετά από δύο λάθη δικά μας μέσα σε ένα πολύ κακό γήπεδο μας πίεσαν. Επίσης δώσω συγχαρητήρια σε όλους τους ποδοσφαιριστές που βγήκαν από εδώ υγιής. Παιχνίδι με παιχνίδι να πούμε ότι και το Χ είναι το πιο δίκαιο. Θέλω να ξαναπώ ότι είναι κρίμα για τη προσπάθεια που κάνουν και τα παιδιά του Σταυρού αλλά και της Τιθορέας να είναι πρωταγωνιστής ο διαιτητής».

ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΤΑΥΡΟΥ (Θανάσης Αργύρης): Sow, Κολόκας Δ., Τσιγκόλης Γ. (89′ Πανόπουλος), Κολόκας Β., Βλάχος, Αναγνώστου, Μόσχος (56′ Καρτέρης), Σταϊκούρας, Δημουλάς (41′ Θεοχάρης), Μάλλιος, Καρυώτης.

ΚΗΦΙΣΣΟΣ Κ. ΤΙΘΟΡΕΑΣ (Χρήστος Βέλλιος): Αλεξανδρής, Ζιάκας, Θεοδοσόπουλος, Τόλιας, Τάτσης, Βασιλείου (64′ Μουζάκης), Μπαχλαβάς (84′ Midili), Sinch (52′ Σιούτας), Κάφαλης, Χανής, Παπαιωάννου Χ.