Άσφαιροι Λαμία και Ολυμπιακός Βόλου στο ΔΑΚ!

4 Min Read

Το 2ο φιλικό τεστ στο πλαίσιο της προετοιμασίας του έδωσε ο ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ στο ΔΑΚ με τον Ολυμπιακό Βόλου μένοντας στο 0-0. Καλή κυρίως στο 2ο ημίχρονο η ομάδα του Σουλη Παπαδόπουλου. Δοκάρι στις καθυστερήσεις με τον Τσιλούλη είχε η Λαμία.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν τυχεροί στο τέλος σε δύο μεγάλες στιγμές για τη Λαμία.
Στο πρώτο μέρος το συγκρότημα του Απ. Χαραλαμπίδη ανέλαβε στο μεγαλύτερο διάστημα την πρωτοβουλία, είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή του, αλλά οι δύο καλύτερες φάσεις ήταν για λογαριασμό των γηπεδούχων.

Να σημειωθεί ότι αυτό το διάστημα ακυρώθηκε γκολ του Διαμαντόπουλου για οφσάιντ του Λέον, που του έκανε την πάσα.
Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε, φάσεις δε γίνονταν και χρειάστηκε να φτάσουμε στο τελευταίο δίλεπτο, για να χαθούν δύο μεγάλες ευκαιρίες για τους Λαμιώτες με πρωταγωνιστή τον Τσιλούλη.
Πάντως, αυτά που ήθελαν να δουν οι δύο προπονητές, Σ. Παπαδόπουλος και Απ. Χαραλαμπίδης, τα είδαν και έβγαλαν τα δικά τους συμπεράσματα ενόψει της συνέχειας.
Οι φάσεις του πρώτου μέρους

3’συνεργασία Διαμαντόπουλου-Μοράν, με τον τελευταίο να ανακόπτεται, λίγο πριν γίνει απειλητικός
13’ Κεφαλιά Διαμαντόπουλου μετά το φάουλ του Λέον δε βρήκε στόχο, αφού ο φορ του Ολυμπιακού Β. δεν την έπιασε, όπως θα ήθελε, αν και σε καλή θέση
14’ λίγο άουτ η κεφαλιά του Νεόφυτου από το δεξί δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων
30’ ακυρώθηκε γκολ του Διαμαντόπουλου μετά από υπόδειξη του βοηθού, ο οποίος θεώρησε ότι ο Λέον που έκανε την πάσα ήταν σε θέση οφσάιντ
31’ δεν ανησυχεί ο Ρίζος από το ασθενές σουτ του Μοράν και μπλοκάρει
38’ λίγο πάνω από τα δοκάρια το σουτ του Καραγιάννη, που από θέση μέσα αριστερά και κοντά στη μικρή περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Στρατηλάτη μετά από ατομική ενέργεια
Οι φάσεις του δευτέρου μέρους
58’ ανεκμετάλλευτο το απευθείας φάουλ του Χιντζίδη, αφού η μπάλα προσέκρουσε στο τείχος
68’ Το φάουλ του Νατσιόπουλου πέρασε άουτ, κοντά πάντως στην εστία
76’ προ του Διαμαντόπουλου βγήκε και μπλόκαρε στο ύψος του πέναλτι ο Ρίζος μετά την αξιόλογη σέντρα του Καρρά
78’ κατά μέτωπον επίθεση του Τόσκα, την οποία ολοκληρώνει με άστοχο σουτ, χωρίς να προκαλέσει την παραμικρή ανησυχία στον Σκοπελίτη
82’ συρτό δυνατό φάουλ του Χιντζίδη 40 μέτρα μακριά από την εστία, που μπλόκαρε ο Ρίζος
85’ πάνω στο τείχος το φάουλ του Νατσιόπουλου, με τον Φερνάντεζ να τραυματίζεται, αφού η μπάλα σταμάτησε με δύναμη στο κεφάλι του
88’ ο Αρβανίτης έσωσε τον Ολυμπιακό, αφού πρόλαβε να κοντράρει το σουτ του Τσιλούλη, που είχε βρεθεί απέναντι από τον Στρατηλάτη
90’ κλασική ευκαιρία για τη Λαμία με τον Τσιλούλη στην τελευταία φάση του αγώνα, αφού αμέσως μετά ο κ. Μπλούνας σφύριξε τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Λαρισαίος παίκτης είδε την μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι.
ΛΑΜΙΑ: Ρίζος, Καραλής (75’ Τσιλούλης), Καλαϊτζίδης, Κοντέων, Τσαμούρης, Ενγκουέμ, Τριανταφυλλάκος (46’ Τόσκας), Καραγιάννης (46’ Νατσιόπουλος), Νεόφυτος (62’ Θαναηλάκης), Σερζίνιο (68’ Μπουλούλης) , Αντωνίου (54’ Ζουλιώτης)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Στρατηλάτης, Ζέρης (46’ Γκουγκούδης), Μπουτζίκος (46’ Χιντζίδης), Καραμανλής (75’ Νικολόπουλος), Ντάσιος (71’ Αρβανίτης), Τσιάρας (54’ Κεσίδης), Φερνάντεζ, Λέον (62’ Σκοπελίτης), Νικολιάς (54’ Τσιλιγκίρης), Μοράν (62’ Καρράς), Διαμαντόπουλος (77’ Αλαμάνης)
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Μπλούνας από τον Σύνδεσμο Φθιώτιδας.