Άρης – Αστέρας Τρίπολης 1-1: Άφησαν βαθμούς οι Αρκάδες στο «Βικελίδης»

Ο Άρης προηγήθηκε με τον Μορόν κι έμοιαζε να κρατάει τη νίκη στα… πόδια του στο ματς με τον Astera Aktor, όμως ένα γκολ του Ρεγκίς στο 81’ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Αναμέτρηση για γερά νεύρα στο Κλεάνθης Βικελίδης, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν νευρικά και με ένταση διεκδικώντας το τρίποντο της νίκης. Ο Άρης προέρχονταν από το νικηφόρο πέρασμα από τις Σέρρες, ενώ ο Αστέρας μάζευε τα κομμάτια του, μετά την εντός έδρας ήττα από τον Βόλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με κακό ρυθμό, με τον Άρη να μην μπορεί να μεταφέρει την μπάλα στην επίθεση με αξιώσεις και ορθολογικό τρόπο και τον Λορέν Μορόν να μοιάζει αποκομμένος. Από την άλλη και ο Αστέρας, αν εξαιρέσουμε ένα ποιοτικό πρώτο 12λεπτο και την φάση της σέντρας – σουτ του Καλτσά στο ημίωρο, δεν είχε κάτι άλλο να επιδείξει στο πρώτο μέρος.

Ο Άρης ανέβασε ρυθμό και απείλησε με τον Μανού Γκαρθία να βρίσκει στόχο δύο φορές, όμως τον Παπαδόπουλο να είναι στη θέση του και να αντιδρά σωστά κρατώντας το μηδέν. Με το πρώτο ημίχρονο να αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο μέρος είδαμε πραγματικό ποδόσφαιρο. Ο Άρης ανέβασε τις γραμμές του και δημιούργησε φάσεις, σκοράροντας στο 60ο λεπτο με τον Λορέν Μορόν. Όμως η απόδοση του δεν μετουσιώθηκε και σε δεύτερο τέρμα, με τον Αστέρα να περιμένει καρτερικά την ευκαιρία του για μια αντεπίθεση ώστε να χτυπήσει. Όπερ και έγινε, στο 81ο λεπτο, ο Παλάσιος έκανε εξαιρετική προσπάθεια από τα αριστερά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και ο Ρεγκίς έγραψε το 1-1, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Πολλά παράπονα για την διαιτησία από τους ανθρώπους του Άρη, με τις αποφάσεις του διαιτητή Παπαδόπουλου να φέρνουν εκνευρισμό, κυρίως για την υπόδειξη ως “χέρι” στην φάση του σουτ του Μόντσου και στην κόντρα πάνω στον Ζαμόρα, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, όμως το γκολ να μην μετράει.

Ο Άρης μένει με την πικρία για το αποτέλεσμα, κυρίως για την εικόνα του και την επιθετική του επίδοση στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Αστέρας μάλλον ικανοποιημένος μπορεί να δηλώνει μετά από ένα τέτοιο παιχνίδι.

Αρης: Κουέστα, Μάγιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φρίντεκ, Μόντσου, Σιφουέντες, Μάνου Γκαρθία, Ντιαντί, Σίστο, Μορόν.

Αστέρας Aktor: Παπαδόπουλος, Καστάνο, Σιμόν, Γκαρσία, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι, Μουνιόθ, Μπαρτόλο, Κρέσπι, Καλτσάς, Άνταμ