Αργεντίνικο τανγκό… παραμονής / 3X3 για την ασταμάτητη Λαμία!

lamianow Add a Comment
5 Min Read

Mε μεγάλους πρωταγωνιστές τους δύο Αργεντίνους του ο ΠΑΣ Λαμία επιβλήθηκε με 2-1 του ουραγού Απόλλων Σμύρνης στο ΔΑΚ Λαμίας και πάτησε ακόμη πιο γερά στην κατηγορία μετά την 3η συνεχόμενη νίκη του και την 5η στο εφετινό πρωτάθλημα. Οι “κυανόλευκοι”  έφτασαν τους 20β. και πέρασαν στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα μετά την ήττα του Αστέρα Τρίπολης στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο. Το 1-0 έκανε ο Χερόνιμο Μπαράλες με γκολ στο 12ο λεπτό αφού πήρε την μονομαχία από τον Βαφέα ενώ στο 24′ ο ίδιος παίκτης μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Μπερτόλιο από τον Κύργια έγραψε το 2-1 αφού είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ελ Χέλβε στο 19′. Το επόμενο Σάββατο η Λαμία υποδέχεται τον Παναιτωλικό στις 19.00. Περίπου 2.000 άτομα παρακολούθησαν την σημερινή συνάντηση…

Έτσι έπαιξαν

Ο Μάκης Χάβος μετά το εκπληκτικό παιχνίδι του Πίτι στο ματς με τον Ατρόμητο του έδωσε ξανά φανέλα βασικού. Μαζί του ξεκίνησαν και οι Μελίσσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βάντερσον, Δημούτσος, Σκόνδρας, Μπερτόλιο, Καραμάνος και Μπαράλες.

Από την άλλη ο Μπάμπης Τεννές επέλεξε τους Χουάντερσον, Οριουέλα, Κύργια, Βαφέα, Στάθη, Ντεφεντερίκο, Ντούρσο, Μπεντινέλι, Ακόστα, Ελ Χέλβε και Γκίνο σε διάταξη 3-5-2

Over από ημίχρονο με Μπαράλες εκτελεστή…

Στο 20 λεπτό ο Απόλλων Σμύρνης πήγε να αιφνιδιάσει και να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Ντ’ Ούρσο να κάνει γύρισμα στη καρδιά της μικρής περιοχής με τον Ελ Χέλβε να μην προλαβαίνει για ελάχιστα εκατοστά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Το πρώτο σουτ από πλευράς Λαμίας ήρθε στο 8′ με τον Δημούτσο από 35 μέτρα να στέλνει την μπάλα στην αγκαλιά του Χουάντερσον.

H Λαμία βρήκε το γρήγορο γκολ μόλις στο 12′ με τον Μπαράλες να βάζει πλάτη τον Βαφέα και με γυριστό σουτ να ανοίγει το σκορ. Η αντίδραση του Απόλλωνα ήταν άμεση με τον Ελ Χέλβε με ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια επτά λεπτά αργότερα. Οι κυαόλευκοι ωστόσο πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 24′ με τον Μπαράλες με πέναλτι που είχε κερδίσει λίγο νωρίτερα ο Μπερτόλιο από μαρκάρισμα του Κύργια, να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας μας.

Οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν εκ νέου την Λαμία με τον Μελίσσα να νικά τον Ακόστα ο οποίος έβγαινε μόνος του με τον τερματοφύλακα της Λαμίας. Μάλιστα ο πορτιέρο της ομάδας μας στο 31′ έκανε και πάλι καλή επέμβαση στον Μπεντινέλι ο οποίος καθυστέρησε να τον πλασάρει, με το Μελίσσα να βγαίνει στα πόδια του και να μαζεύει τη μπάλα. Tρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου η Λαμία άγγιξε και ένα τρίτο γκολ με τον Δημούτσο να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Χουάντερσον με γροθιές να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ, το οποίο στη συνέχεια πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Kαρδιοχτύπι και…τρίποντο

Η Λαμία μπήκε στην επανάληψη με το πόδι πατημένο στο γκάζι μεταφέροντας το σκηνικό στο μισό γήπεδο στο πρώτο δεκάλεπτο.. Ο Βασιλαντωνόπουλος με μια βολίδα άγγιξε το 3-1 στο 50′ με την μπάλα μετά την παρέμβαση του Χουάντερσον να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και απείλησαν με τον Γκουστάβο στο 54′ να σουτάρει και τον Μελίσσα χωρίς πρόβλημανα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 73′ ο Βαφέας γύρισε την μπάλα στον τερματοφύλακά του ο οποίος την έπιασε με τα χέρια με τον διαιτητή Σέζο να δείχνει έμμεσο για τους κυανόλευκους. Ο Μπερτόλιο ανέλαβε την εκτέλεση, έσπασε στον Επστάιν ο οποίος σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χουάντερσον.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία του Μελίσσα όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάτι το αξιόλογο με το 2-1 να μένει μέχρι το τέλος…