Από τον Παράδεισο, στην κόλαση και… τούμπαλιν η Αρμάνι! (video)

Το πρώτο δραματικό παιχνίδι της φετινής Ευρωλίγκας είναι γεγονός!

Αν και πήγε να χάσει τη νίκη μέσα από τα χέρια της, εν τέλει η (ενισχυμένη) Αρμάνι επικράτησε με το «χορταστικό» 99-97 της Μακάμπι Τελ Αβίβ και μπήκε με το δεξί στη διοργάνωση.

Από την τρίτη περίοδο και μετά, οι Ιταλοί ανέκτησαν πλήρως τα ηνία της αναμέτρησης, φτάνοντας μέχρι και σε διψήφιες διαφορές. 43” πριν το τέλος βρίσκονταν μπροστά με έξι πόντους (98-92), όμως δύο συνεχόμενα λάθη τους, έβαλαν από το πουθενά στο «κόλπο» τους Ισραηλινούς, που μείωσαν στον πόντο, 98-97. Ο Χίκμαν ευστόχησε σε μία βολή, οι φιλοξενούμενοι είχαν στη διάθεσή τους 3”, έπιασαν στον ύπνο την αντίπαλη άμυνα, αλλά ο ΜακΛίν με ένα φοβερό κόψιμο σε νεκρό χρόνο σταμάτησε τον Λάντεσμπεργκ και χάρισε το ροζ φύλλο αγώνα στους γηπεδούχους, αποτρέποντας την παράταση.

Μάτσβαν από τα παλιά για τους θριαμβευτές, που σταμάτησε στους 18 πόντους (6/8 δίποντα), 22 είχε ο «αναγεννημένος» Χίκμαν, 15 ο άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού Superfoods, Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (7/11 σουτ), 8 ο Σιμόν με 9 ασίστ (αλλά και τα δύο λάθη στο νήμα που εν τέλει δεν κόστισαν), ενώ ο Τζεντίλε προσέθεσε 12. Από πλευράς ηττημένων, 27 πόντους πέτυχε ο killer Γκάουντλοκ (8/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), 18 ο Σμιθ και 15 ο Λάντεσμπεργκ, που φυσικά ήταν ο μοιραίος για την ομάδα του, καθώς δεν μπόρεσε να στείλει το παιχνίδι σε παράταση.