Απίθανη ανατροπή 28” πριν το τέλος και ροζ φύλλο για τον Έσπερο Λαμίας! Νέα ήττα για τον Λοκρό Αταλάντης…

Lamianow.gr Add a Comment
2 Min Read

Μια χιτσκοκική νίκη πήρε το απόγευμα της Κυριακής στο Χαλκιοπούλειο ο Έσπερος Λαμίας απέναντι στους Μαχητές Δόξας Πεύκων από την Θεσσαλονίκη. Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην κόψη του ξυραφιού και οι γηπεδούχοι χρειάστηκε να κάνουν μια φοβερή ανατροπή 28” πριν το τέλος, επιβλήθηκαν με 75-74 σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι καθ’ όλη την διάρκεια. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 17-19 και 35-40 στο τέλος των δύο πρώτων δεκαλέπτων. Στην επανάληψη ωστόσο το σκηνικό ήρθε τούμπα. Ο Έσπερος βελτίωσε το ποσοστά του και με ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο πέρασε μπροστά με 58-56.

Επική ανατροπή στο φινάλε…

Οι Μαχητές προηγήθηκαν με 70-74 στα 28′ δευτερόλεπτα για το τέλος, για να ακολουθήσει: Κερδισμένο φάουλ και 1/2 βολές του Στογιάνοβιτς για το 71-74. Στη χαμένη δεύτερη βολή, ο Έσπερος πήρε διπλό επιθετικό ριμπάουντ και ο Στογιάνοβιτς με τρίποντο ισοφάρισε σε 74-74! Οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε τρίποντο και στα 4′ δευτερόλεπτα για το φινάλε ο Στογιάνοβιτς κέρδισε φάουλ στο ριμπάουντ. Ευστόχησε στη μια βολή και αστόχησε στην άλλη. Ο Έσπερος με αυτόν τον χιτσκοκικό τρόπο έφτασε στην πρώτη νίκη της χρονιάς.

Ήττα για τον Λοκρό

Όσον αφορά τον έτερο εκπρόσωπο της Φθιώτιδας, τον Λοκρό Αταλάντης ηττήθηκε στην έδρα του με 96=110 από τον Έσπερο Καλλιθέας. Αυτή ήταν η 2η ήττα σε 2 ματς για τους Λοκρούς.