Απ. Σμύρνης-ΠΑΣ Λαμία 1-1: Πολύ σκληρή για να πεθάνει… (εικόνες-βίντεο)

lamianow Add a Comment
3 Min Read

Σε ένα ματς που λίγο έλειψε να το χάσει μιας και δέχτηκε τέρμα στο 88ο λεπτό, η Λαμία βρήκε την λύση στις καθυστερήσεις με τον Σουλειμάν Όμο να κερδίζει πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Πίτι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ελμπάζ μετά από όμορφη ενέργεια δύο λεπτά πριν το φινάλε. Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Λαμία που προκάλεσε εγκεφαλικό στον Απόλλων στο φινάλε…

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
8′ Ο Βουό προσπαθεί να πιάσει γυριστό σουτ μέσα από την μικρή περιοχή, όμως η μπάλα κόντραρε και δεν πήρε πορεία προς την εστία.
Τεράστια ευκαιρία για την Λαμία. Ο Τσόβιτς νίκησε με το πόδι τον Βουό σε τετ-α-τετ.
15′ Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα. Σέντρα του Κοντοέ από τα δεξιά, ο Αλμπάνης έπιασε την προβολή από το πίσω δοκάρι, η μπάλα κόντραρε και πέρασε δίπλα απ’την εστία. Ο ρέφερι δεν είδε την κόντρα κι έδωσε ελεύθερο για τη Λαμία.
18′ Φάση για τον Απόλλωνα. Ατομική ενέργεια και σουτ του Αλμπάνη μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.
34′ Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα. Ο Μάατσι με ψύχραιμη προσπάθεια περνάει την μπάλα κάτω από το σώμα του Παπαδόπουλου, όμως ο Ασίγκμπα έδιωξε πάνω στη γραμμή.
44΄Ωραία εκτέλεση φάουλ του Βάντερσον, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στην αγκαλιά του Τσόβιτς.
Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ
59′
Ευκαιρία για τον Απόλλλωνα. Ωραία εκτέλεση φάουλ του Κονέ, αλλά ο Παπάζογλου έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι.
65′ O Kονέ πάτησε άσχημα τον Βάντερσον, ο διαιτητής δεν το είδε και δεν έδωσε ούτε φάουλ αλλά ούτε και κίτρινη στον αρχηγό των γηπεδούχων.
67′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Ελμπάζ άνοιξε στον Αλμπάνη, που έπιασε δύσκολο σουτ αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ.
82′ Ο Παπαδόπουλος πρόλαβε τον Ανιέτε κι έδιωξε πριν προλάβει.
84′ Η Λαμία προσπάθησε να βγει στην αντεπίθεση όμως ο Τσόβιτς βγήκε γρήγορα κι έδιωξε.
88′ Ο Ελμπάζ λυτρώνει τους γηπεδούχους. Υποδέχτηκε άψογα την μπάλα στην περιοχή, απέφυγε τον Παπαδόπουλο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
90′ Ο Όμο βρέθηκε στο έδαφος ύστερα από μαρκάρισμα του Κύργια και ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα. Σωστή απόφαση, φάνηκε να τον βρίσκει ψηλά στο γόνατο.
92΄ 1-1 η ΛΑΜΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΙΤΙ

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Σμύρνης(Βούλιτς): Τσόβιτς, Μπίτζιμιν, Παπάζογλου, Κοντοές, Κούρος, Κονέ, Κύργιας, Μάατσι(Σιατραβάνης 66’), Ανιέτε, Αλμπάνης, Καστιγιέχος(Ελ Μπαζ 52’)

ΠΑΣ Λαμία(Τεννές):Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Παντελιάδης(Αναστασόπουλος 63’), Κουκόλης, Κουτρουμάνος, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο, Μπλάζιτς, Λινάρδος(Πίτι 50’), Βουό, Βάντερσον(Ακόστα 79’)