Αντίο με ήττα για τον Αστέρα Ιτέας…

Ράνια Κάλδου Add a Comment

Στο πλέον αδιάφορο παιχνίδι του 8ου ομίλου για την τελευταία αγωνιστική των μπαράζ ανόδου που έγινε στη Λευκάδα, ο Αστέρας Ιτέας γνώρισε ακόμη μία ήττα από τον Τηλυκράτη με 3-2.

Στη Λευκάδα το παιχνίδι δεν χωρά ιδιαίτερης κριτικής αφού και οι δύο ομάδες ήξεραν τη θέση που θα καταλάμβαναν στη βαθμολογία του ομίλου από την προηγούμενη αγωνιστική και οι προπονητές, Παντζιαράς και Λίβας, είχαν την ευκαιρία να δώσουν χρόνο σε παίκτες με λίγες συμμετοχές και να δοκιμάσουν σχήματα. Η έλλειψη σκοπιμοτήτων όπως ήταν φυσικό επέτρεψε να παιχθεί πιο ελεύθερο ποδόσφαιρο που σε πολλές περιπτώσεις ξέφευγε από τους σχεδιασμούς των πάγκων αλλά αυτό λίγη σημασία είχε για τον κόσμο που πήγε στο γήπεδο της Λευκάδας να γιορτάσει την επιστροφή της ομάδας του στις εθνικές κατηγορίες και είδε και πέντε τέρματα. Ο Αστέρας είχε δείξει και στα προηγούμενα παιχνίδια αδυναμίες στα μετόπισθεν σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που είχαν παθητικό μόλις δύο τερμάτων. Ωστόσο στο xθεσινό παιχνίδι άφησε αρκετούς διαδρόμους που εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Κ. Λίβα, για να προσφέρουν στον κόσμο ένα χορταστικό 3-2 και στον Αστέρα μία τιμητική ήττα, όντας η κατά τεκμήριο καλύτερη ομάδα του ομίλου και προερχόμενη από μία ευρεία νίκη επί του Ναυπακτιακού.

Στη Ναύπακτο ο έτερος Αστέρας δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί του δώρο που του είχε κάνει η ομάδα της Ιτέας πριν μία εβδομάδα γνωρίζοντας την ήττα από την Αμβρακία Κωστακιών. Οι γηπεδούχοι μετά από ένα μοιρασμένο και χωρίς πολλές συγκινήσεις πρώτο ημίχρονο είχαν καθολική υπεροχή στην επανάληψη αλλά άστοχοι στην τελική προσπάθεια, αφού εκτός από την κλειστή άμυνα και τον πολύ καλό σήμερα πορτιέρο της Αμβρακίας είχαν να αντιμετωπίσουν και τα δοκάρια που σταμάτησαν την μπάλα τρεις φορές, ενώ τη μοναδική φορά που η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα υποδείχθηκε οφ-σάιντ. Και φυσικά στο τέλος επαληθεύτηκε ο νόμος του ποδοσφαίρου με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν γκολ κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο στη μοναδική ίσως αξιόλογη επιθετική του προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο.