Αγγαρεία, αποκλεισμός και τώρα… Πανσερραϊκός! (Vid)

O ΠΑΣ Λαμία για 2η σερί σεζόν αποκλείστηκε στο Κύπελλο από ομάδα της 2ης κατηγορίας, το πιο ανησυχητικό ωστόσο είναι ότι δημιουργεί εύλογο προβληματισμό στο κόσμο η αγωνιστική της εικόνα! Και τώρα όλο το ενδιαφέρον στρέφεται στο ματς πρωταθλήματος με τον Πανσερραϊκό στο ΔΑΚ την ερχόμενη Δευτέρα.

4 Min Read

Ο ΠΑΣ Λαμία αποκλείστηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά από την 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Πέρυσι, ήταν ο Λεβαδειακός της SuperLeague 2, φέτος ήταν η Κηφισιά της ίδιας κατηγορίας που κέρδισε τη Λαμία και την πέταξε εκτός συνέχειας του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ένα γκολ πέναλτι του Μάναλη, στο 79΄έφτανε για τους παίκτες του Σεμπάστιαν Λέτο να πάρουν τη νίκη, δίκαια θα λέγαμε μιας και η ομάδα της Κηφισιάς ήταν αυτή που είχε τις περισσότερες τελικές ευκαιρίες στο ματς.

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου, με την κεφαλιά του Μάναλη να απομακρύνεται με τις γροθιές από τον Ρατόν.  Επτά λεπτά αργότερα, άστοχο σουτ από τον Φουρτάδο έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο ημίωρο οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ. Μεγάλη φάση για την Κηφισιά με την μπάλα να απομακρύνεται πάνω στην γραμμή, όμως να μην μετράει ως γκολ, γιατί υπήρξε φάουλ. Δύο λεπτά αργότερα μάλιστα, μετά από σουτ από τον Έμπο έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας της Λαμίας.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ στο πρώτο μέρος. Όμως συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Με το καλημέρα στην επανάληψη,  στο 54ο λεπτό, μεγάλη φάση για την Κηφισιά. Ο Ρατόν απομάκρυνε με τα πόδια το σουτ του Μάναλη μέσα από την μικρή περιοχή, μετά από ωραία κούρσα και γύρισμα του Παντελίδη από τα αριστερά.

Οι φιλοξενούμενοι της Λαμίας άρχισαν να ισορροπούν στο παιχνίδι, με τον ρυθμό να πέφτει και το ματς να πηγαίνει ολοταχώς για 0-0, όμως η Κηφισιά βρήκε την λύση στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Στο 78ο λεπτό κερδισμένο πέναλτι για την Κηφισιά, με τον Τετέι να το κερδίζει.  Ο Μάναλης έστειλε την μπάλα στην αριστερή κάτω γωνία του Ρατόν, ο οποίος έπεσε στην άλλη. Το πέναλτι προήλθε έπειτα από σπρώξιμο του Αθανασακόπουλου μέσα στην περιοχή στον Τετέι, έπειτα από σέντρα του Σιμόν από τα δεξιά, με τον διαιτητή Τσέτσιλα ο οποίος ήταν αρκετά κοντά στη φάση να καταλογίζει την παράβαση. Αυστηρή σίγουρα η απόφαση αυτή, καθώς δεν φαίνεται να σπρώχνει ο μέσος της Λαμίας τον αντίπαλο επιθετικό αλλά να ακουμπά πάνω του, όμως από τη στιγμή που δεν υπάρχει και VAR η παράβαση δόθηκε και το πέναλτι μέτρησε κανονικά.

Σα να μην έφτανε αυτό, στο 89΄ο Τετέι έφυγε στην κόντρα επίθεση ο Ρατόν βγήκε για να τον ανακόψει, τον ανέτρεψε και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του Τσέτσιλα, αφήνοντας τη Λαμία με 10 ποδοσφαιριστές. Τη θέση του Ρατόν κάτω από τα δοκάρια πήρε ο Αντράντε (κεντρικός αμυντικός) καθώς ο Μαρίνος Σατσιάς είχε ολοκληρώσει όλες του τις αλλαγές.

Το 1-0 παρέμεινε ως το τέλος, δίνοντας μεγάλη πρόκριση στην Κηφισιά του Σεμπάστιαν Λέτο και βάζοντας στοπ στην πορεία της Λαμίας στο κύπελλο

Κηφισιά (Λέτο): Ξενόπουλος, Σιλά, Μαζουλουξής, Σόουζα, Σωτηράκος, Σμπώκος, Παυλάκης, Έμπο, Κυριόπουλος, Παντελίδης, Μάναλης.

Λαμία (Σατσιάς): Ρατόν, Σαραμαντάς, Αντράντε, Γκοτζαμανίδης, Φουρτάδο, Σάντμπεργκ, Μπίκοφ, Ενρίκεζ, Δοϊρανλής, Σιμόνι, Γιαννούτσος