Αν.Καρδίτσας-ΠΑΣ Λαμία 0-2: Σβηστό διπλό και +8! (εικόνες-video)

lamianow Add a Comment

Βελτιώνοντας την επιθετική του εικόνα στην επανάληψη ο ΠΑΣ Λαμία πέρασε ξεκούραστα από την Καρδίτσα απέναντι στην Αναγέννηση. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ επιβλήθηκε με 0-2 της Αν. Kαρδίτσας χάρη στο 8ο γκολ του Βασιλόγιαννη στο 55′ και το 6ο του Ντουρμισάι στο 64′. Τεράστια επέμβαση του Πίτκα στο 1ο λεπτό μετά από δυνατό σουτ του Χαλκιαδάκη από το ύψος της μικρής περιοχής.

Μετά και την σημερινή της νίκη η Λαμία έφτασε τους 43 βαθμούς, όσους και ο Απόλλων Σμύρνης και ξανανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Συν τις άλλοις αποσπάστηκε 8 βαθμούς από την τρίτη θέση και τον Άρη ο οποίος… ελπίζει στα δικαστήρια προκειμένου να κλείσει την ψαλίδα.

TO ΦΙΛΜ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

1′ Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους μόλις στο 1ο λεπτό. Σουτ του Χαλκιαδάκη στην κίνηση από κοντινή απόσταση και ο Πίτκας απέκρουσε σωτήρια κρατώντας ανέπαφη την εστία του.
2΄Στο 5ο λεπτό ο Τζέκος τροφοδότησε τον Υφαντή, αυτός σούταρε και ο Πίτκας έδιωξε σε κόρνερ. Δεύτερη καλή στιγμή για τους Θεσσαλούς στο ματς.
21′ Ο ΠΑΣ Λαμία έφτασε κοντά στο γκολ στο 21ο λεπτό. Ο Όμο πέρασε την κάθετη πάσα στον Τζόκιτς, αλλά αυτός δεν κατάφερε να νικήσει τον Κουτσόπουλο, αν και βρέθηκε απέναντι από τον τερματόφυλακα της Αναγέννησης.
25΄Νέα ευκαιρία για τους «κυανόλευκους» στο 25΄. Ο Τζόκιτς κράτησε την μπάλα στην κατοχή του, παρά την πίεση των αμυντικών της Αναγέννησης, σούταρε και την είδε να περνά πάνω από την αντίπαλη εστία.
32′ Μακρινό σουτ του Όμο η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.
Στο 38΄ο Ντουρμισάι θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με τον επιθετικό της Λαμίας να σημειώνεται σε θέση οφ-σάιντ. Το γκολ δεν θα μετρήσει.
Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ
53΄Σουτ του Κοτσώνη μέσα από την περιοχή, πάνω από το δοκάρι η μπάλα. Δεν το έπιασε καλά ο στόπερ της Λαμίας.
55′ Ο Βασιλόγιαννης ανοίγει το σκορ για την ομάδα της Φθιώτιδας μετά από μπαλιά του Μπλάζιτς και στρώσιμο του Ρότσα.
64΄ Από την πάσα του Μπλάζιτς ο Ντουρμισάι βρέθηκε σε θέση τετ α τετ κι έγραψε το 0-2 για τον ΠΑΣ Λαμία που “κλειδώνει” τη νίκη.
75′ Μακρινό σουτ του Τζέκου μπλοκάρει ο Πίτκας.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιάννης Μάγγος): Κουτσόπουλος, Ζδράβος (51 Βουκομάνοβιτς), Μπλέντι, Δημόπουλος (68 Μυργιώτης), Μάιγκα, Σμίλτος, Καραγιάννης, Χαλκιαδάκης, Τζέκος, Υφαντής, Κρητικός

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Βασιλόγιαννης, Καραγιάννης (46 Ρότσα), Κοτσώνης, Μπλάζιτς (71′ Τσούκαλος), Όμο, Ντουρμισάι, Τζόκιτς (80′ Αυγενικού), Παπαργυρίου, Αναστασιάδης

Ρεπορτάζ-Φωτό: Πάνος Κατσώνης