Άλωσε το Αγρίνιο η Λαμιαρα! Πρεμιέρα με το δεξί… (Video)

12 Min Read

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο νέο πρωτάθλημα της Stoiximan SuperLeague έκανε ο ΠΑΣ Λαμία καθώς πέρασε από την έδρα του Παναιτωλικού, κερδίζοντας για πρώτη φορά στην ιστορία της στη μεγάλη κατηγορία σε πρεμιέρα.

Με ένα γκολ του Ανέστη Βλαχομήτρου 65΄ο ΠΑΣ Λαμία επικράτησε με 0-1 του Παναιτωλικού κάνοντας πρεμιέρα με ιδανικό τρόπο. Απίστευτο ματς με δύο αποβολές, δύο ακυρωθέντα γκολ και ένα χαμένο πέναλτι.

Οι επιλογές του Σατσιά για την βασική 11άδα:

Ο Μαρίνος Σατσιάς επέλεξε στην πρεμιέρα του ΠΑΣ Λαμία να παρατάξει την ομάδα του με σύστημα 3-4-3 και τους Κόστιτς κάτω από τα δοκάρια, τριάδα στην άμυνα οι Αντράντε, Κορνέζος και Γιαννούτσος, στα χαφ οι Νούνιες και Αθανασακόπουλος, στα άκρα του κέντρου ως φουλ μπακ δεξιά ο Ντεντάκης αριστερά ο Σαραμαντάς. Στην επίθεση ο Μέκιτς αριστερά, ο Φουρτάδο δεξιά και στην κορυφή ο Βλαχομήτρος.

Το ματς:

Μόλις στο 2΄η Λαμία προσπάθησε να απειλήσει με τη σέντρα του Ντεντάκη από τα δεξιά όμως ο Τσάβες βγήκε και απομάκρυνε τη μπάλα με γροθιές. Στο 3΄ ένα σουτ του κινητικότατου Φουρτάδο κατέληξε στα χέρια του Τσάβες, αφού πρώτα κόντραρε σε αμυνόμενους.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Λαμία απείλησε και πάλι. Στο 8΄ο Φουρτάδο πήρε την κάθετη πάσα από τον Αθανασακόπουλο, ο Βραζιλιάνος προσπάθησε να σουτάρει αλλά δεν απείλησε την εστία του Παναιτωλικού.

Και χωρίς να έχει απειλήσει καθόλου ο Παναιτωλικός, στο 9΄οι γηπεδούχοι σκοράρουν με τον Τορεχόν όμως το τέρμα δεν μέτρησε καθώς ο Αργεντινός ήταν σε αντικανονική θέση με τον βοηθό να καταλογίζει την παράβαση.

Από νωρίς με δέκα παίκτες ο Παναιτωλικός!

Στο 11΄του αγώνα είχαμε μία κομβική φάση για την εξέλιξη του παιχνιδιού. Ο Σιέλης έκανε δυνατό και αντικανονικό τάκλιν στον Βλαχομήτρο και αν και ο διαιτητής κ. Πολυχρόνης συνέχισε κανονικά το ματς, έπειτα από παρέμβαση του VAR, είχαμε κόκκινη κάρτα και αποβολή για τον Σιέλη. Αυτό σήμαινε πως οι Αγρινιώτες αρκετά νωρίς έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές.

Στο 14΄ο Φουρτάδο ανέλαβε την εκτέλεση σε φάουλ που κέρδισε ο ΠΑΣ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή του Τσάβες, όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρια του έμπειρου τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Τα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα πέρασαν στο 0-0, με τη Λαμία να είναι πιο κινητική από τον αντίπαλό της, άσχετα με την αποβολή του Σιέλη. Ο Σατσιάς, καθ΄όλη την διάρκεια των πρώτων λεπτών, ζητούσε από τους ποδοσφαιριστές του να παίζουν πιο γρήγορα και πιο άμεσα με στόχο να κουράσουν τον αντίπαλο και να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα, να βρουν χώρους και να σκοράρουν.

Με το που κλείσαμε μισή ώρα αγώνα, ο Παναιτωλικός κέρδισε ένα φάουλ σε καλό σημείο με τον Τορεχόν από τον Κορνέζο και μαζί και την κίτρινη κάρτα του αμυντικού της Λαμίας. Το φάουλ ήταν πλάγια αριστερά όπως κάνει επίθεση ο Παναιτωλικός και αρκετά κοντά στη μεγάλη περιοχή του Κόστιτς. Ο Λιάβας ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Κόστιτς έδιωξε με γροθιές.

Στο 32΄η μεγαλύτερη φάση του αγώνα ανήκε στον Παναιτωλικό. Ο Γιαννούτσος έκανε λάθος γύρισμα, ο Λομόνακο έκλεψε τη μπάλα έφυγε στην κόντρα επίθεση, διένυσε το μισό γήπεδο και βρέθηκε απέναντι στον Κόστιτς ο οποίος του είπε όχι.

Λίγο αργότερα, ο Τσάβες πήγε να κρεμάσει τον τερματοφύλακα της Λαμίας με εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή του, όμως ο Κόστιτς με πίσω βήματα έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε η Λαμία, δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί. Αντιθέτως θα λέγαμε, οι Φθιώτες άφησαν χώρο στους γηπεδούχους με συνέπεια να ανεβαίνουν συχνά οι παίκτες του Πετράκη και να δημιουργούν προϋποθέσεις για γκολ.

Στο 33΄είχαμε νεύρα μεταξύ Τσάβες και Αντράντε, μετά από τελική προσπάθεια του παίκτης της Λαμίας, με συνέπεια ο κ. Πολυχρόνης να κιτρινήσει τον αμυντικό της Λαμίας.

Φάουλ σε καλή θέση για τον Παναιτωλικό στο 40΄από τον Λιάβα, καλή η εκτέλεση αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα παραλίγο να έχουμε αυτογκόλ από τον Κόστιτς. Ο Τσάβες γέμισε με στόχο τον Λομόνακο, ο Κόστιτς βγήκε να διώξει με το κεφάλι αλλά στην προσπάθειά του αυτή γύρισε τη μπάλα προς τα πίσω και αυτή πέρασε ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια του Σέρβου γκολκίπερ.

Στο 45΄κόρνερ για τη Λαμία, η μπάλα κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι ο Νούνιες έγινε αποδέκτης της στο δεύτερο δοκάρι αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Κοσταρικανός πέρασε άουτ.

Κακή αμυντική λειτουργία από τη Λαμία έως εκείνο το λεπτό, με κακές αντιδράσεις και μεταβιβάσεις με τον Παναιτωλικό να φτάνει συνέχεια με ευκολία στην άμυνα του ΠΑΣ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παναιτωλικός πετυχαίνει και δεύτερο γκολ. Ο Λομόνακο ήταν αυτός που σκόραρε με γυριστό έπειτα από κόρνερ του Λιάβα. Το γκολ όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ καθώς ο βοηθός σωστά αναγνώρισε πως ο Λομόνακο στην κεφαλιά του Τορεχόν ήταν σε αντικανονική θέση με το VAR να επιβεβαιώνει την απόφαση του διαιτητή. Από την άλλη, οι άνθρωποι του Παναιτωλικού φώναζαν πως η μπάλα στον Λομόνακο έφτασε από ποδοσφαιριστή της Λαμίας και όχι από την κεφαλιά του Τορεχόν. Έπαιζε συνεχώς με τη φωτιά η Λαμία… αλλά ευτυχώς δεν κάηκε στο πρώτο ημίχρονο καθώς έληξε στο 0-0.

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου:

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δύο αλλαγές για τη Λαμία. Ο Ραντόνια, ο οποίος μόλις λίγες ώρες πριν είχε ανακοινωθεί πέρασε στη θέση του Ντεντάκη ενώ ο Γκουίντο πήρε τη θέση του Αθανασακόπουλου.

Προσπαθούσε συνεχώς η Λαμία να μεταφέρει το ενδιαφέρον στο σκηνικό του Παναιτωλικού, χωρίς όμως μεγάλη επιτυχία. Τα συνεχόμενα αβίαστα λάθη είναι αυτά που έκοβαν τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του ΠΑΣ με αποτέλεσμα να μην μπορεί να απειλήσει.

Η νοχελική πίεση που ασκούσαν οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ Λαμία σε αυτούς του Παναιτωλικού ήταν το μεγάλο πρόβλημα του Μαρίνου Σατσιά. Ο Κύπριος προπονητής μαζί με τον άμεσο συνεργάτη του τον Γράμμο φώναζαν συνεχώς να ασκούν πίεση ψηλά οι παίκτες τους έτσι ώστε να αναγκάσουν τον αντίπαλο σε λάθος.

Στο 51΄ο Μαυρίας σταμάτησε ωραία τον Φουρτάδο, ο οποίος είχε πάρει φόρα με στόχο να πατήσει περιοχή. Μακρινό σουτ του Μέκιτς στο 54΄εκτός των γραμμών η μπάλα με τον Τσάβες απλά να παρακολουθεί.

Καλή φάση για τον ΠΑΣ στο 56΄. Από τα δεξιά και τον Ραντόνια η μπάλα έφτασε στα αριστερά και στο πίσω μέρος της περιοχής του Παναιτωλικού. Εκεί βρέθηκε ο Σαραμαντάς ο οποίος έκανε απευθείας το σουτ στην κλειστή γωνία του Τσάβες, ο οποίος έπεσε και απομάκρυνε σε κόρνερ. Το κόρνερ πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Στο 57΄η Λαμία κλέβει τη μπάλα με τον Βλαχομήτρο έπειτα από πίεση ψηλά, ο Έλληνας φορ έδωσε στον Φουρτάδο ο οποίος από άκρα έκλεισε προς το κέντρο, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Το πρώτο γκολ της Λαμίας… και το πρώτο γκολ του Βλαχομήτρου!

Η Λαμία ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο και αυτή την υπεροχή την μετουσίωσε σε γκολ στο 65΄. Ο Φουρτάδο από τα δεξιά έβγαλε συστημένη σέντρα για το κεφάλι του Βλαχομήτρου και αυτός με ωραία κεφαλιά έκανε το 0-1 κερδίζοντας τον Τσάβες.

Άλλες δύο αλλαγές για τη Λαμία στο 67΄. Εντός αγωνιστικού χώρου ο Μπίκοφ και ο Ρινγκ στις θέσεις των Νούνιες και Σαραμαντά.

Στο 69΄και έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λιάβα, η μπάλα έφτασε στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΣ Λαμία, ο Τορεχόν έγινε αποδέκτης έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Μαϊντέβατς.

Ο Σέρχιο Ντίας στο 72΄προσπάθησε από μακρινή απόσταση να απειλήσει την εστία της Λαμίας, όμως ο Κόστιτς σταθερά μπλόκαρε τη μπάλα.

Ωραία εκτέλεση φάουλ του Μέκιτς στο 78΄με γέμισμα στο δεύτερο δοκάρι του Τσάβες, αλλά κανένας από τους ποδοσφαιριστές της Λαμίας δεν βρέθηκε στην πορεία της για να την σπρώξει στα δίχτυα. Πίεζε ψηλά μετά από 72΄ο Παναιτωλικός και με τις αλλαγές του Πετράκη, η ομάδα του Αγρινίου προσπαθούσε συνεχώς να φτάσει στην μεγάλη περιοχή της Λαμίας.

Στο 80΄και μετά από εκτέλεση φάουλ του Λιάβα η μπάλα έφτασε στην περιοχή του ΠΑΣ, η άμυνα έδιωξε όχι καλά όμως με συνέπεια ο Τορεχόν να παίρνει το ριμπάουντ. Ο Αργεντινός έκανε το σουτ απευθείας αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς και στη συνέχεια απομακρύνθηκε από την περιοχή.

Πρεμιέρα και αποβολή για τον Γκουίντο!

Στο 82΄δυστυχώς, η Λαμία έμεινε και αυτή με δέκα ποδοσφαιριστές. Ο Γκουίντο πήγε πολύ άσχημα πάνω στον Παντελάκη και μετά την κίτρινη που δέχθηκε στο 73΄αντίκρισε άλλη μία και αποχώρησε για τα αποδυτήρια. Θυμίζουμε πως ο επιθετικός από το Μάλι μπήκε ως αλλαγή για να κάνει το ντεμπούτο του στο 45΄και αγωνίστηκε για λίγα λεπτά.

Αλλαγή στο 83΄για τη Λαμία με τον Σατσιά να περνάει στο παιχνίδι τον Δοϊρανλή στη θέση του Βλαχομήτρου με σκοπό να «δέσει» περισσότερο το κέντρο του και να κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα.

Το δοκάρι που κράτησε τη Λαμία και το τρίποντό της!

Στο 89΄ο Κορνέζος στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα με το κεφάλι, αυτή βρήκε στο χέρι του και ο κ. Πολυχρόνης έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι. Ο Ντίας ανέλαβε την εκτέλεση αλλά η μπάλα χτύπησε στο κάθετο αριστερό δοκάρι του Κόστιτς και το 0-1 παρέμεινε!

Τραγικό λάθος του Κορνέζου, όπου εν τέλει δεν το πλήρωσε η ομάδα του. Ο τέταρτος διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Κατοίκος έδειξε 6 λεπτά επιπλέον χρόνου.

Τίποτα δεν άλλαξε έως το τέλος του αγώνα, η Λαμία πήρε τη νίκη με 0-1 και αυτή ήταν η πρώτη η νίκη της ομάδας σε πρεμιέρα του πρωταθλήματος!