“Άλωσε” το Στάμφορντ Μπριτζ σε ένα ημίχρονο η Λίβερπουλ! (vids)

Η Λίβερπουλ επικράτησε με 2-1 της Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπρίντζ» για την 5η αγωνιστική της Premier League και σκαρφάλωσε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η εκπληκτική, για ένα ημίχρονο, Λίβερπουλ, πήρε τη νίκη με 2-1 από την Τσέλσι και την έφτασε στους 10 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα. Απίστευτό γκολ από τον Τζόρνταν Χέρντενσον στο 36’. Ο Ντιέγκο Κόστα μείωσε σε 2-1 στο 60’ για τους «μπλε».

Το ματς

Η Λίβερπούλ απείλησε πρώτη δείχνοντας από νωρίς την διάθεση της να παίξει επιθετικά στο ματς. Συγκεκριμένα, μόλις στο 2’, Ντάνιελ Στάριτς βρέθηκε με την μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε την προσποίηση στον Ιβάνοβιτς, βρήκε χώρο για το σουτ, όμως ο Κουρτουά με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε. Η πίεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε με αμείωτο ρυθμό και στο 17’ άνοιξε το σκορ με τον Λόβρεν.

Ο κεντρικός αμυντικός τον «Ρεντς», που είχε προωθηθεί για ένα φάουλ που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι στον χώρο του κέντρου, πήρε τη σέντρα από τον Κουτίνιο και με προβολή από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0! Η Τσέλσι προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο δεν δημιούργησε κάποια καλή στιγμή μπροστά από την εστία του Μινιολέ.

Η Λίβερπουλ επέμενε να χτυπάει τους «μπλέ» και στο 36’ ο Τζόρνταν Χέντερσον με εκπληκτικό σουτ από τα 30 μέτρα έκανε το 2-0 στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Κουρτουά που ήταν ανήμπορος να αντιδράσει. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Όμως, η κατοχή που είχε το πρώτο δεκάλεπτό ήταν φλύαρη χωρίς να της επιφέρει κάτι ουσιαστικό. Η Λίβερπουλ ισορρόπησε την εικόνα του ματς και κράτησε λίγο τη μπάλα στα πόδια της, όμως σε μια αντεπίθεση της Τσέλσι το πλήρωσε.

Ο Ντιέγκο Κόστα μείωσε για την Τσέλσι στο 61’, ο Μάτιτς μπήκε στην περιοχή από αριστερά και αφού έκανε ότι ήθελε την άμυνα των «Ρεντ» γύρισε την μπάλα στον Ντιέγκο Κόστα που δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να την σπρώξει στα δίχτυα για το 1-2. Η Λίβερπουλ στη συνέχεια κατάφερε να κρατήσει την Τσέλσι μακριά από την εστία του Μινιολέ και να δημιουργήσει ευκαιρίες.
Μεγαλύτερη ευκαιρία για την ομάδα του Κλοπ να τελειώσει από το 82ο λεπτό το παιχνίδι ήρθε από τον Οριγκί , όμως ο Κουρτουά είπε «όχι» στην κεφαλιά που έπιασε εξ επαφής.

Οι συνθέσεις:

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Κέιχιλ, Ιβάνοβιτς, Νταβίντ Λουίζ, Αθπλικουέτα, Γουίλιαν(83΄Μοούσες), Μάτιτς, Αζάρ, Όσκαρ(83’ Πέδρο), Καντέ, Ντιέγκο Κόστα

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Λόβρεν, Ματίπ, Κλάιν, Μίλνερ, Βάιναλντουμ, Λαλάνα, Χέντερσον, Κουτίνιο(82’ Λούκας), Στάριτζ(57’ Οριγκί), Μανέ

Chelsea 1 – 2 Liverpool All Goals and Full… από ViralDailyTV