“Άλμα” πλέι οφ έκανε ο ΠΑΣ Γιάννινα

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έκανε εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και νίκησε με 1-0 τον Πλατανιά ανεβαίνοντας στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Το πρώτο ημίχρονο στους Ζωσιμάδες δεν έκρυβε πολλές συγκινήσεις, αφού είχε πολύ αργό τέμπο και ελάχιστες καλές στιγμές. Ο ΠΑΣ ήταν η ομάδα που είχε μια… ελαφρά υπεροχή στα πρώτα λεπτά και προσπάθησε να γίνει απειλητικός, χωρίς όμως να το καταφέρνει. Ο Πλατανιάς πρόσεξε πολύ την αμυντική του λειτουργία, πίεσε ψηλά προκειμένου να “χαλάσει” την κυκλοφορία της μπάλας, ενώ όταν περνούσε τη σέντρα έδειξε πρόβλημα στη δημιουργία των φάσεων.

Από το 15λεπτο όμως και μετά, οι Κρητικοί στάθηκαν καλύτερα και κέρδισαν μέτρα προς την εστία του Βελλίδη. Παρόλα αυτά, κάποια σουτ που έγιναν από τους Κρητικούς δεν βρήκαν στόχο κι έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά έχασαν ευκαιρία στο 51′ με τον Τζημόπουλο και 2 λεπτά αργότερα πήραν προβάδισμα στο σκορ  με το γκολ του Ακόστα. Ο ΠΑΣ θα μπορούσε να “καθαρίσει” τον αγώνα αλλά η κεφαλιά του Γιάκου στο 60′ σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι Κρητικοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις με το πλασέ του Γουνδουλάκη και έτσι υποχρεώθηκαν σε μία ακόμη ήττα. Αντίθετα ο ΠΑΣ κάνει όνειρα εισόδου στα πλέι οφ.

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Στρούνα, Μανιάς (57′ Γιάκος), Μιχαήλ (63′ Σκόνδρας), Τζημόπουλος, Κοροβέσης (78′ Ντάσιος), Τσουκαλάς, Ίλιτς, Ναδάλες, Ριβέρα, Χαρίσης

Πλατανιάς: Ολιμπά, Μενδρινός (77′ Μιλούνοβιτς), Μπανανά, Κουλιμπαλί, Ιτούα, Μαχαμάτ, Αποστολόπουλος, Τόρες, Γιακουμάκης (66′ Γουνδουλάκης), Δημήτρης, Αγκιλέρα, Ίγκορ (46′ Τζάνης)