Ακαδημία/Ηρακλής-Πρ.Λάρυμνας 1-0: Η λασπομαχία στην… Ακαδημία! (+φωτορεπορτάζ)

lamianow Add a Comment
2 Min Read

Σε ένα γήπεδο ακατάλληλο για αγώνα όπου περισσότερο είχαμε… λασπομαχία παρά ποδόσφαιρο, η Ακαδημία/Ηρακλής επιβλήθηκε με 1-0 της Προοδευτικής
Λάρυμνας. Σε μια κακή αναμέτρηση όπου κρίθηκε στην δύναμη και της σκληρές μονομαχίες η γηπεδούχος πήρε τη νίκη χάρη σε ένα γκολ του Κάσμι στο 4ο
λεπτό της επανάληψης. Μελανό σημείο της αναμέτρησης οι δύο τραυματισμοί των Κασάπα και Βασιλάρη.

Να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι είχαν δύο ακόμη καλές ευκαιρίες για γκολ. Στο 28′ μετά από σέντρα του Τσάκαλου ο Καραγιάννης μπήκε στην πορεία της
μπάλας, σούταρε, αλλά ο κίπερ της Λάρυμνας Πάπαρης αποσόβησε και οι αμυντικοί απομάκρυναν. Στο 73′ ο Μπουσάι έβγαλε ωραία κάθετη μπαλιά προς το
Λαμπρόπουλο ο τελευταίος όμως έκανε πολύ κακό πλασέ (από το ύψος του πέναλτι και λίγο δεξιά) μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα, στέλνοντας την μπάλα
λίγο άουτ.

Η Λάρυμνα πίεσε στα τελευταία λεπτά αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει παρότι οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με 10 ποδοσφαιριστές στο τελευταίο πεντάλεπτο
αφού αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Λαμπρόπουλος.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ/ΗΡΑΚΛΗΣ ΡΟΔΙΤΣΑΣ (Θ.Νεοχωρίτης): Αλεξανδρής, Παναγιωτόπουλος, Σάπιος, Κολντρέου, Καταραχιάς, Γιώτης, Τσάκαλος (90′ Παπαμίχος), Καραγιάννης,
Λαμπρόπουλος, Κασάπας (8′ λ.τρ Βασιλάρης, λ.τρ 31′ ο Κάσμι), Μπουσάι.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ (Μ.Κωτσάλας): Πάπαρης, Κηρολίβανος, Σταμάτακης Χρ, Σύρμος, Δάρρας Αρ., Μουχαμετάι, Γκερπινής (74′ Σταμάτακης Στ), Ευθυμίου,