Aκαδημία/Ηρακλής-Καλαπόδι 0-1: Ένα και να “καίει”! (φωτογραφίες)

lamianow Add a Comment

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας πέρασε το Καλαπόδι το οποίο επικράτησε του Ηρακλή Ροδίτσας/Ακαδημία με 1-0 στο ενωσιακό γήπεδο της Φθιώτιδας. Το γκολ που σημείωσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 41΄ ο Γιώργος Ζιάκας ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στους φιλοξενούμενους του Δημήτρη Γιαννουδάκη.

12

Πιο δυνατά ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι την αναμέτρηση και είχαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο για να ανοίξουν το σκορ. Η πρώτη στο όγδοο λεπτό όταν ο Ταμάμης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να καταλήγει στο δεξί δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα από το ύψος του πέναλτι ο Γουργιώτης θα κάνει το σουτ αλλά ο Γιαννακάκος θα πέσει και θα σώσει. Καλή στιγμή για την Ακαδημία στο 18΄ όταν ο Λαμπρόπουλος έκανε την ατομική προσπάθεια και πέρασε τόσο τον Βούλγαρη όσο και τον Καρανάσιο και έκανε το σουτ σε κενή εστία αλλά σαν από μηχανής θεός πάνω στη γραμμή ο Κατσαρός έσωσε την εστία του Καλαποδίου.
Νέο σουτ του Ταμάμη στο 29ο λεπτό από το ύψος της μεγάλης περιοχής θα καταλήξει λίγο άουτ, ενώ στο 37΄ φάουλ για το Καλαπόδι με τον Γιώργο Ζιάκα να εκτελεί εντυπωσιακά όμως ο Γιαννακάκος θα βρει όσο χρειάζεται την μπάλα για να τη στείλει στο δοκάρι και κόρνερ. Το μοναδικό γκολ που έκρινε και την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 41΄ όταν και πάλι ο Γιώργος Ζιάκας ανέλαβε την απευθείας εκτέλεση φάουλ που είχαν κερδίσει φιλοξενούμενοι πολύ πλάγια κοντά στο κόρνερ και αφού μετά την εκτέλεση η μπάλα πέρασε από όλους και έσκασε μπροστά στον αντίπαλο γκολκίπερ κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1.
Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε με μία καλή στιγμή στο 74΄ για την Ακαδημία με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουσάη να πέφτει ο Καρανάσιος στην δεξιά του γωνία και να σώζει, ενώ η τελευταία καλή φάση του αγώνα θα καταγραφεί στις καθυστερήσεις όταν από πλάγια θέση ο Θανάσης Ζιάκας εκτέλεσε το φάουλ ο Γιαννακάκος δεν μπόρεσε να μπλοκάρει με τη μπάλα να του φεύγει και να χτυπάει στο οριζόντιο για να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο γκολκίπερ των γηπεδούχων.
Διαιτητής: Τσιάβος
Βοηθοί: Ζαφείρης- Βενέτης
ΗΡΑΚΛΗΣ ΡΟΔΙΤΣΑΣ/ΑΚΑΔΗΜΙΑ: (Θανάσης Νεοχωρίτης) Γιαννακάκος, Παναγιωτόπουλος, Σάπιος, Κολντρέου, Καταραχιάς, Καλτσάς(46΄ Κάσμι), Παπαμίχος, Καραγιάννης, Λαμπρόπουλος, Μπουσάη, Κασάπας(74΄ Σταθόπουλος).
ΚΑΛΑΠΟΔΙ: (Δημήτρης Γιαννουδάκης) Καρανάσιος, Τσαγκαλίδης, Κατσαρός, Βούλγαρης, Ζιάκας Γ, Λυτάκης, Γουργιώτης, Καλλιώρας Β, Ταμάμης, Αντωνίου(75΄ Λίκο), Τομόρι,(60΄ Ζιάκας Θ).