Αυτοκτόνησε, αλλά δεν χάθηκε

lamianow Add a Comment
5 Min Read

Παρά το γεγονός ότι είχε φτάσει να προηγηθεί ακόμα και με 11 πόντους διαφορά (58-47), ωστόσο δεν κατάφερε ο Ολυμπιακός να φύγει νικητής από την Πόλη, καθώς ηττήθηκε από την Φενερμπαχτσέ με 67-64. Το καλό για τους Πειραιώτες είναι πως δεν έχασαν τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Είναι γνωστό πως ο Ολυμπιακός πηγαίνει σε πιο γρήγορο παιχνίδι, όταν λείπει ο Βασίλης Σπανούλης και αυτό βγήκε για ακόμα μια αναμέτρηση μέσα στο παρκέ. Τουλάχιστον μέχρι τα πρώτα πέντε λεπτά.

Οι «ερυθρόλευκοι», στο 2’ ευτύχησαν να προηγηθούν με 7-0, με το τρίποντο του Πρίντεζη και τα δύο τζαμπ σουτ από τον Γκριν. Μάλιστα ο τελευταίος όντας «καυτός» έκανε το 12-5 μετά από τρίποντο, ενώ ο Μπιρτς στο 5’ έφτασε σε νταμπλ σκορ (+8) κάνοντας το 16-8.

Ωστόσο από εκείνο το σημείο κι έπειτα, η Φενερμπαχτσέ έφερε την άμυνα της εκεί που ήθελε, αφήνοντας τις επιθέσεις του Ολυμπιακού να τις παίρνει ο Μάντζαρης. Το σύστημα αυτό έβγαλε και κάποιες αδυναμίες στην άμυνα των Πειραιωτών, καθώς φάνηκε να έχει πρόβλημα, ειδικά στα ριμπάουντ.

Αποτέλεσμα αυτού ήταν, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να φέρει στα ίσια το ματς (18-18) τρέχοντας ένα σερί 10-2. Ο Μπιρτς στο 8’ έγραψε το 20-18, ενώ λίγο αργότερα ο Πρίντεζης πήγε μέχρι μέσα, αφήνοντας τη μπάλα στο καλάθι για 22-18. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-22 με το λέι απ του Ντατόμε, έπειτα από κόψιμο πάνω στον Λοτζέσκι.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο Μπογκντάνοβιτς, έκανε το 25-22, μετά από έμμεσο τρίποντο, δίνοντας για πρώτη φορά στο ματς προβάδισμα στη «Φενέρ». Ο Λοτζέσκι ισοφάρισε σε 25-25, ωστόσο το τρίποντο και οι βολές του Μπογκντάνοβιτς διαμόρφωσαν το 30-26 στο 13’.

Ο Κάλινιτς στο 16’ ευστόχησε σε 2/2 βολές για το 34-28, όμως ο Μάντζαρης απάντησε με μεγάλο τρίποντο στη λήξη της επίθεσης του Ολυμπιακού για 34-31. Ο Βέσελι ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +6 (38-32) στο 17’, με τον Ολυμπιακό να μειώνει στους 4 με τις βολές του Μπιρτς (1/2) και του Πρίντεζη (1/2), ενώ το Γιούντο έγραψε το 40-34 του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό λέμε το καλύτερο για τον Ολυμπιακό, παρά το γεγονός πως δεν κατάφερε να του δώσει τη νίκη. Κι αυτό διότι έπαιξε με την άμυνα που έπαιξε, μπόρεσε να κρατήσει τη Φενερμπαχτσέ μόλις στους 7 πόντους.

Στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός, κατάφερε να βγάλει δυο πολύ καλές άμυνα, με την εξ αυτών να καταλήγει στο δυχτάκι της «Φενέρ», με το λέι απ του Γκριν (40-36). Ο Γιούντο στο 24’ (μέχρι εκείνο το σημείο ήταν άφαντος επιθετικά) έδωσε ανάσα έξι πόντων στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς (42-36), ωστόσο τα δυο διαδοχικά τρίποντα του Παπανικολάου (42-42) έφεραν το ματς στα ίσια.

Ο Ντατόμε ευστόχησε από τα τέσσερα μέτρα για το 44-42, όμως ο Μάντζαρης λίγο μετά τα μισά της τρίτης περιόδου έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Ολυμπιακού, κάνοντας το 45-44. Ο Γιούντο ισοφάρισε σε 45-45 (1/2 βολές) στο 27’, για να έρθουν στη συνέχεια οι Παπαπέτρου, Γουότερς και Γκριν να δώσουν αέρα έξι πόντων (51-45 στο 29’) στον Ολυμπιακό. Το σουτ του Γουότερς από μέση απόσταση και το τρίποντο του Παπανικολάου, διαμόρφωσαν το 56-47 του τριανταλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Ολυμπιακού έκαναν πάρα πολλά λάθη, δίνοντας την ευκαιρία στους Τούρκους να προσπεράσουν ακόμα και με 5 (65-60) Κι ας είχε προηγηθεί με 11 (58-47) στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου. Οι Πειραιώτες ροκάνισαν τη διαφορά μέσα από τις βολές, μειώνοντας στους τρεις (67-64), κρατώντας την πολύτιμη διαφορά (+9) που είχε από το πρώτο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-34, 47-56, 67-64.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 17, Μπιρτς 5, Παπαπέτρου 2, Γουότερς 4, Αγραβάνης 1, Μιλουτίνοβ 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 13 (3τρ, 8ρ), Μάντζαρης 6 (6ασ), Λοτζέσκι 4.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Oύντο 6 (6ρ), Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 27 (3), Μπένετ, Σλούκας, Νούναλι, Βέσελι 5, Κάλινιτς 4, Ντίξον 8, Ντατόμε 17.