Αυτή η άνοδος δε χάνεται-Mε σπασμένα φρένα και στο Μενίδι ο ΠΑΣ Λαμία!

lamianow 1 comment
4 Min Read

Μια ακόμη νίκη πανηγύρισε το απόγευμα της Κυριακής, αυτή την φορά στο Μενίδι, απέναντι στον Αχαρναικό ο ΠΑΣ Λαμία. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Καραγιάννη (42´, 56´,83′) επιβλήθηκε με…. 0-3 πετυχαίνοντας την 6η συνεχόμενη νίκη της, την 10η εκτός έδρας και την 23η στο εφετινό πρωτάθλημα αυξανοντας το προβάδισμα στους 8 πόντους απο τον Άρη (0-0 στις Σέρρες) για την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία.  Μετά την σημερινή επικράτηση ο ΠΑΣ Λαμία μείωσε την διαφορά της από την κορυφή και τον Απόλλων στο -1 και ετοιμάζεται για τα εντός έδρας ντέρμπι με ΟΦΗ και Απόλλων που θα σηματοδοτήσουν την άνοδο στην Super League.

To 0-1 της Λαμίας

Η Λαμία μπήκε δυνατά και στο 7’ είδε την εκτέλεση φάουλ του Αντρέ Ρότσα να περνά άουτ, ενώ έξι λεπτά μετά το αδύναμο σουτ του Ματσούκα δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον τερματοφύλακα Ψύχο. Στο 16’ ο Βασιλογιάννης σέντραρε, ο Καραγιάννης πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα γκολπόστ και στο 24’, το σουτ του Ζαχαρού μπλόκαρε ο Πίτκας, στην πρώτη ευκαιρία του Αχαρναϊκού στο ματς. Στο 37’ οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Έπειτα από λάθος της άμυνας και του τερματοφύλακα της αθηναϊκής ομάδας, ο Βάντερσον πάσαρε στον Καραγιάννη, ο οποίος πλάσαρε σε κενή εστία, ωστόσο ο Μεγαλοοικονόμου ήταν παρών και πρόλαβε να διώξει μακριά. Ότι δεν έγινε τότε έγινε λίγα λεπτά αργότερα. Στο 42’ και έπειτα από όμορφο ένα-δύο των Βάντερσον και Καραγιάννη, ο τελευταίος πάτησε περιοχή και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Ψύχο για το 1-0. Έτσι, οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια, με τους Λαμιώτες να έχουν προβάδισμα στο σκορ.

Δείτε τα γκολ της αγωνιστικής στην Football League καθώς και την μεγάλη νίκη της Λαμίας στο Μενίδι κόντρα στον Αχαρναικό. Τα γκολ της Λαμίας από το 7.55!

Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ μπήκε επίσης δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 50’ η κεφαλιά του Όμο πέρασε λίγο άουτ. Λίγα λεπτά μετά, οι «κυανόλευκοι» έφτασαν στην επίτευξη κι άλλου τέρματος. Στο 56’ Ο Πεταυράκης βρήκε με όμορφο τρόπο τον Καραγιάννη, ο οποίος με σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα της γηπεδούχου ομάδας για το 2-0, αλλά και για το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Στο 83’ η Λαμία ευτύχησε να τριπλασιάσει τα τέρματά της. Έπειτα από ωραίο συνδυασμό του Καραγιάννη και του Ρότσα, ο έλληνας μεσοεπιθετικός με σουτ βρήκε δίχτυα για το 3-0, ο οποίος εξαργύρωσε την εξαιρετική του εμφάνιση, σημειώνοντας χατ-τρικ.

Σκόρερ: 42’ 56’ 83’ Καραγιάννης

Κόκκινη: –

Αχαρναϊκός (Γιώργος Μαραντάς): Ψύχος, Σωτηράκος, Κυριαζόπουλος, Τσουβαλτσίδης, Παπατόλιος (68’ Μεζίνι), Σταμούλης, Αναστασίου, Μεγαλοοικονόμου (47’ Λύρας), Σιάννης (57’ Ντάγκρας), Πλαβούκος, Ζαχαρός.

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Χριστοφιλέας, Βασιλόγιαννης, Πεταυράκης, Αναστασιάδης, Ρότσα, Βαλιός, Αυγενικού (46’ Όμο), Βάντερσον (78’ Μπουλούλης), Καραγιάννης, Ματσούκας (60’ Ντουρμισάι).

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών)

Βοηθοί: Τουμπακάρης (Αθηνών), Κοντιζάς (Πειραιά)