Άφησε την πρόκριση στον… βούρκο η ΑΕΚ!

lamianow Add a Comment

Η ΑΕΚ πέταξε την ευκαιρία να κλειδώσει από σήμερα την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος και ενώ προηγήθηκε 2-0 έκανε δώρο στους γηπεδούχους την ισοπαλία (2-2). Φέρει ευθύνη στο δεύτερο γκολ ο Ανέστης.

Το ματς

Η «Ένωση» βγήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό και με τον Πατρίτσιο Ροντρίγκες γινόταν επικίνδυνη στην επίθεση. Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ στο ματς ήταν με τον Πέκχαρτ στο 15’. Συγκεκριμένα ο Πατρίτσιο Ροντρίγκες σύγκλινε από τα αριστερά πέρασε την κάθετη στον Τσέχο επιθετικό όμως η προβολή του σταμάτησε στα χέρια του γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Στο 26’ ο Τσέλιος μπήκε επικίνδυνα από δεξιά στην περιοχή και γύρισε σωστά για τον Πέκχαρτ, αλλά εκείνος δεν μπόρεσε να πιάσει καλά το σουτ και να στείλει την μπάλα προς την εστία.
Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και ο κακός αγωνιστικός χώρος δεν επέτρεπε στις δύο ομάδες να βρουν ρυθμό στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου ο Τόμας Πέκχαρτ έκανε το 2-0 πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Συγκεκριμένα, ο Ντάρκο Ζόριτς γύρισε τη σένρα από δεξιά και ο Τσέχος επιθετικός από κοντά έκανε το 2-0! Τρίτο γκολ στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος ο ψηλόσωμος φορ.

Στη συνέχεια η Αναγέννηση έγινε απειλητική και έφτασε στην ισοφάριση. Αρχικά μείωσε στο 68’ σε 2-1 με τον Τζέκο. Συγκεκριμένα από εκτέλεση φάουλ του Φέτση, ο Τζέκο έπιασε κεφαλιά-ψαράκι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Γιάννη Ανέστη για το 2-1!

Στο 76΄έφτασε στην ισοφάριση με τον Μάιγκα να παίρνει την κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ και να νικάει τον Ανέστη για το τελικό 2-2! Κακή έξοδος από τον γκολκίπερ της «Ένωσης».

Οι συνθέσεις

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Πρίφτης, Καραγιάννης, Δημόπουλος, Μάιγκα, Κισκαμπάνης, Σμίλτος, Φέτσης, Μπλέντι, Τζέκος, Μπιτέλης, Ντιατά

ΑΕΚ (Ζοζέ Μοράις): Ανέστης, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Κολοβέτσιος, Γιαννούτσος, Μανωλάς, Γαλανόπουλος, Τσέλιος(79’Αλμέιδα), Πατίτο, Ζόριτς(67’Ντίντακ), Πέκχαρτ