“Aέρας” ο ΠΑΟΚ στα Χανιά!

lamianow Add a Comment
4 Min Read

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-1 του Πλατανιά στα Χανιά και παρέμεινε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα και 6 βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό. Όλο το βάρος στον αγώνα της Πέμπτης (2/04, 19:00) κόντρα στον Παναθηναϊκό για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι παίκτες του Ίβιτς πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ και ”καθάρισαν” από νωρίς τους τρεις βαθμούς, διατηρώντας τις ελπίδες τους για πρωτάθλημα μέσω των δικαστικών αιθουσών.

Φουριόζος μπήκε στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ που έδειξε ότι δεν ήθελε να αφήσει περιθώρια στους Κρητικούς και να χάσει έδαφος στη βαθμολογία των πλέι οφ. Έτσι, από το πρώτο λεπτό κυριολεκτικά κυνήγησε το γκολ. Ο Ουάρντα έκανε ένα δυνατό σουτ με τη μπάλα να περνά άουτ και δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης άνοιξε το σκορ μέσα από την περιοχή, μετά από σέντρα του Κίτσιου.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και έχασαν μία τεράστια ευκαιρία με τον Γιακουμάκη. Ο νεαρός άσσος, μπήκε από δεξιά στην περιοχή, βρέθηκε φάτσα με το γκολ, όμως το σουτ που εξαπέλυσε ήταν απελπιστικά άστοχο! Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Τζάλμα Κάμπος θα εκμεταλλευτεί ένα λάθος στην άμυνα των ”ερυθρολεύκων” και θα ”γράψει” το 2-0, θέτοντας τις βάσεις για το ”διπλό” από το 8′.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους παίκτες να απειλούν κυρίως με μακρινά σουτ, τα οποία δεν αιφνιδίασαν τους δύο τερματοφύλακες και έτσι το 2-0 υπέρ του ΠΑΟΚ διατηρήθηκε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ πάτησε στο χορτάρι με σκοπό να… ”τελειώσει” μια και καλή την υπόθεση νίκη. Κατάφερε να κερδίσει 3 κόρνερ, αλλά δεν έφτασε στην επίτευξη ενός τρίτου γκολ. Οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου άρχισαν να πιέζουν με τη σειρά τους και στο 55′ έφτασαν πολύ κοντά στη μείωση του σκορ.

Ο Γιακουμάκης έπιασε ένα γυριστό σουτ, όμως ο Γλύκος με μία εντυπωσιακή εκτίναξη διατήρησε ανέπαφη την εστία του. Η πίεση του Πλατανιά συνεχίστηκε γεγονός που οδήγησε τον τον Ίβιτς να κάνει την πρώτη του αλλαγή, βγάζοντας εκτός αγώνα τον Μπίσεσβαρ και περνώντας στο τερέν τον Μαλεζά που θα του έδινε μεγαλύτερη σιγουριά στα μετόπισθεν.

Δεν πρόλαβαν να περάσουν παρά μόνο 6′ μετά την αλλαγή του ΠΑΟΚ και ο ”Δικέφαλος του Βορρά” έφτασε και σε τρίτο γκολ. Συγκεκριμένα, στο 63′, ο Ουάρντα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του από δεξιά, έκανε τη σέντρα και ο Σάκχοφ ”κλείδωσε” τη νίκη για τους Θεσσαλονικείς.

Ο ΠΑΟΚ πιεσε για να σκοράρει περισσότερα τέρματα, ωστόσο, στο γκολ έφτασε ο Πλατανιάς. Στο 78′, ο Μουνάφο γύρισε από τα δεξιά και ο Μενδρινός με ένα ξερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας σε 3-1.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να φτάσει σε άλλο τέρμα, με τα τελευταία λεπτά να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Άπαντες στο στρατόπεδο του ”Δικεφάλου του Βορρά”, πλέον, περιμένουν τον δίχως αύριο αγώνα κόντρα στον Παναθηναϊκό την προσεχή Πέμπτη.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ – ΠΑΟΚ 1-3