ΑΕΛ Καλλονή – Skoda Ξάνθη 2-2: Δραματικό φινάλε στη Μυτιλήνη

Δραματικό παιχνίδι στη Μυτιλήνη, μεταξύ Καλλονής και Ξάνθης να αναδεικνύονται 2-2 για τη 10η αγωνιστική της Super League.

Ο Σολτάνι άνοιξε το σκορ στο 6′ με τον Μανούσο να ισοφαρίζει στο 38′, τον Ερέα να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του στο 85′ και τον Μανούσο να ισοφαρίζει τελικά με πέναλτι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μεγάλες ευκαιρίες έχασαν οι γηπεδούχοι στην επανάληψη.

Στο πρώτο μέρος η Ξάνθη ευτύχισε να σκοράρει πολύ νωρίς με τον Σολτάνι, και έκτοτε γύρισε πίσω περιμένοντας της επιθέσεις του αντιπάλου της. Όσο περνούσε ο χρόνος η Καλλονή βελτιωνόταν και τελικώς ισοφάρισε λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο, με το πλασέ του Μανούσου.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Λέσβου πήρε τα ηνία του αγώνα κι έχασε τρεις πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα.Στο 85′ όμως ήρθε η ψυχρολουσία για τη γηπεδούχο, με τον Ερέα να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στους Ακρίτες.
Η Καλλονή πίεσε για την ισοφάριση και δικαιώθηκε, καθώς ο Αρετόπουλος είδε πέναλτι σε χέρι του Μπέρτου μέσα στην περιοχή δείχνοντας το σημείο του πέναλτι στο 90+4′. Ο Μανούσος εκτέλεσε και ισοφάρισε για το 2-2 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.
Καλλονή: Δάφκος,Τσαμπούρης, Αναστασιάδης, Ούγκο, Γιορέντε (Μπουρούς 85’), Γίρι (Καλτσάς 46’), Κεϊτά, Γεωργίου, Βίτορ Σάμπα, Μπαργκάν, Μανούσος

Ξάνθη: Τσενάμο,Μπέρτος,Μπέρτος,Φλίσκας,Ζαραδούκας (Γουάλας 60’),Παπαστεργιανός, Λουσέρο, Ντιμιτρόφ (Νιέτο 72’), Νικολάε, Σολτάνι (Μπαξεβανίδης 13’), Καπετάνος