ΑΕΚ για τίτλο: Ο μέγας… Λάζαρος σκότωσε τον κοιμισμένο Ολυμπιακό με επική ανατροπή!

lamianow Add a Comment
6 Min Read

Απίστευτο κι όμως «κιτρινόμαυρο»! Με ηγέτη τον καταπληκτικό Χριστοδουλόπουλο, η ΑΕΚ πέτυχε ΤΡΟΜΕΡΗ ανατροπή και με… buzzer beater του Μάνταλου, πανηγύρισε τεράστια νίκη 3-2 επί του Ολυμπιακού ο οποίος επαναπαύτηκε μετά το 0-2.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που είχε τα πάντα, η ΑΕΚ πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη επί του Ολυμπιακού (3-2) με ανατροπή, για την 5η αγωνιστική της Super League Σουρωτή. Οι Πειραιώτες είχαν προηγηθεί με 2-0, όμως οι «κιτρινόμαυροι» με απίστευτη ανατροπή και τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο να κάνει… όργια, πήραν το «χρυσό τρίποντο».

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ΑΕΚ, ξεκίνησε ορεξάτη το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στη Super League. Μάλιστα, η  πρώτη καλή στιγμή δεν άργησε να έρθει. Μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Αραούχο από θέση πλάγια αριστερά στο ύψος της μικρής περιοχής, έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Καπίνο, μετά από σέντρα του Χριστοδουλόπουλου.

Ο Ολυμπιακός φάνηκε να μπαίνει αποσυντονισμένος στο χορτάρι του Ολυμπιακού Σταδίου, με την Ένωση να επιλέγει να χτυπήσει κυρίως από την αριστειρή πλευρά των Πειραιωτών. Εκεί, όπου βρισκόταν ο Ντιόγκο Φιγκέιρας, ο οποίος δυσκολευόταν αρκετά να αντιμετωπίσει τους Χριστοδουλόπουλο και Μάνταλο.

Στο 12ο λεπτό, μετά από φάση διαρκείας η ομάδα του Μάρκο Χιμένεθ, έχασε άκομα μια μεγάλη ευκαιρία προκειμένου να ανοίξει το σκορ. Η μπάλα κατέληξε στον Γκάλο, εκείνος έκανε σουτ, όμως ο Καπίνο με έξοχη επέμβαση είπε «ΟΧΙ».

Ένα λεπτό αργότερα, ήταν σειρά του Ολυμπιακού να απαντήσει στις χαμένες ευκαιρίες της «Ένωσης». Οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν στην κόντρα από τα αριστερά, ο Ζιλέ με κεφαλιά πάσα έστειλε την μπάλα προς την εστία, ο Καρσελά έκανε το τσαφ, ωστόσο η στρογγυλή θεά κατέληξε άουτ.

Όσο περνούσε η ώρα, οι παίκτες του Μπέσνικ Χάσι ισορροπούσαν το παιχνίδι και μάλιστα στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης, κόντρα στη ροή του αγώνα, ευτύχησαν και να ανοίξουν το σκορ (1-0) με ένα απίθανο γκολ του Μάρκο Μάριν.  Ο Γερμανός, υποδέχτηκε το πλάγιο του Οφόε και με ένα εξωτερικό πλασέ, έστειλε τη μπάλα πάνω από τον Ανέστη και εν συνεχεία στα δίχτυα του Έλληνα γκολκίπερ.

Μετά το γκολ η ΑΕΚ, προσπάθησε και πάλι να βγεί μπροστά, όμως η άμυνα των «ερυθρολεύκων» ήταν πιο ψύχραιμη σε σχέση με τις προηγούμενες φάσεις. Με την ψυχολογία στα ύψη πλέον ο Ολυμπιακός, στο 32′ έχασε μοναδική ευκαιρία προκειμένου να διπλασιάσει τα τέρματά του, με τον Γιάννη Ανέστη να αποκρούει σωτήρια το σουτ Καρσελά από το ύψος του πέναλτι.

Μετά το 35ο λεπτό ο Ολυμπιακός άρχισε να ανεβάζει ταχύτητα και στο 38′, μετά από φάση διαρκείας, ο Ζιλέ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Πλέον, το παιχνίδι, δεν θύμιζε σε τίποτα το μονόπλευρο παιχνίδι της ΑΕΚ στα πρώτα 15 λεπτά.

Στο 42′ ο Καπίνο είπε νέο «ΟΧΙ» στον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος εκτέλεσε απευθείας φάουλ, ενώ ο Βράνιες στη συνέχεια, με κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ολυμπιακός κέρδισε κόρνερ, ωστόσο οι παίκτες των Πειραιωτών έκαναν φάουλ στον Ανέστη. Και κάπως έτσι, φτάσαμε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους «ερυθρόλευκους» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια -προηγούμενοι 1-0, με το γκολ του Μάρκο Μάριν.

Ονειρεμένο το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου για τον Ολυμπιακό, καθώς μόλις 30 δευτερόλεπτα μετά έκανε το 2-0 με τον Οφόε να πιάνει ένα έξοχο πλασέ πάνω στην κίνηση.

Όπως είναι λογικό οι «κιτρινόμαυροι» «πάγωσαν» μετά και το δεύτερο τέρμα των Πειραιωτών. Μετά το 50ο λεπτό, οι τελευταίοι , άρχισαν να πιέζουν σωστά στο γήπεδο, μην αφήνοντας την «Ένωση» να αντιδράσει.

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ κατάφεραν να απειλήσουν στο 59’. Ο Λιβάγια (μπήκε αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου) έβγαλε πολύ ωραία σέντρα στον Αραούχο, ωστόσο αυτός δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, η ΑΕΚ προσπάθησε να βγάλει μερικές ευκαιρίες, προκειμένου να πετύχει το γκολ, που θα την έβαζε και πάλι στο παιχνίδι και δικαιώθηκε στο 64’. Ο Καπίνο, αλλά και η άμυνα του Ολυμπιακού, αντέδρασαν  λάθος, και ο Χριστοδουλόπουλος με δυνατό διαγώνιο σουτ έκανε το 2-1 για την ΆΕΚ.

Μετά το τέρμα, στην εξίσωση του αγώνα, μπήκε και ο κόσμος, που μέχρι εκείνη την στιγμή ήταν «σιωπηλός», δίνοντας ώθηση στους παίκτες της ομάδας τους. Στο 70’ ο Λάζαρος, μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ, έστειλε εύκολα τη μπάλα στον Καπίνο, ενώ δύο λεπτά αργότερα, το σουτ του Αραούχο, από πλάγια θέση κατέληξε εκ νέου στα χέρια του Έλληνα γκολκίπερ του Ολυμπιακού.

Για περίπου ένα οκτάλεπτο οι δυο ομάδες έπαιζαν σα τη γάτα με το ποντίκι, ώσπου φτάσαμε στο 80ολεπτό της αναμέτρησης.  Η «κιτρινόμαυροι», κέρδισαν φάουλ, περίπου 40μ μακριά από την εστία του Καπίνο. Ο Χριστοδουλόπουλος, με μια ΜΥΘΙΚΗ εκτέλεση έστειλε τη μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα των Πειραιωτών, φέρνοντας το ματς στα ίσια (2-2).

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν, στη συνέχεια, να κυκλοφορήσουν τη μπάλα, κυρίως στο χώρο του κέντρου, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 90′ λεπτό ήρθε η λύτρωση για την ΑΕΚ, καθώς έκανε την μεγάλη ανατροπή. Ο Λιβάγια από τα δεξιά έβγαλε παράλληλη σέντρα, η μπάλα πέρασε από τον Καπίνο, κατέληξε στον Μάνταλο, ο οποίος με προβολή έκανε το 3-2 για την Ένωση.