ΑΕΚ – Ερμιονίδα 4-0: Έτοιμη για… Ολυμπιακό!

Την υποχρέωση της Ερμιονίδας έβγαλε η ΑΕΚ η οποία επιβλήθηκε με άνετο τρόπο 4-0 και στον ορίζοντα κοιτάει τον Ολυμπιακό.

Μικρή αντίσταση βρήκε η ΑΕΚ στην εντός έδρας αναμέτρησή της με την Ερμιονίδα, όπου κατάφερε να περάσει το συγκεκριμένο εμπόδιο για να επικρατήσει 4-0 και να διατηρήσει την απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της.

Έτσι το βλέμμα της πηγαίνει στο μεγάλο ματς με τον  Ολυμπιακό την προσεχή Τετάρτη όπου θα έχει την ευκαιρία να αλλάξει σελίδα μια και καλή.

Νωθρό ξεκίνημα

Η Ένωση ήθελε να φτάσει σε ένα γρήγορο τέρμα για να μπορέσει να διώξει το άγχος και να μπορέσει να δει πιο ήρεμα το υπόλοιπο του αγώνα  και να κάνει συντήρηση δυνάμεων για το ματς με τους «ερυθρόλευκους».

Ωστόσο, χρειάστηκε παραπάνω από μισή ώρα για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Πονηρού που έκανε εξαιρετική εμφάνιση, καθώς νωρίτερα και στο 17’ ο Ρόβας είχε σημαδέψει το δοκάρι. Στο 37΄ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ για να αποκρούσει ο Πονηρός και στη συνέχεια ο Ανάκογλου προ κενής εστίας να κάνει το 1-0.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τους «κιτρινόμαυρους» και στο 43΄εκμεταλλεύτηκαν νέο λάθος από την άμυνα της Ερμιονίδας για να βρεθεί σε θέση βολής ο Ντούνης που έκανε το 2-0 του πρώτου μέρους.

Τυπική διαδικασία

Στην επανάληψη όπως ήταν φυσικό, το μυαλό των γηπεδούχων πήγε στο ματς με τον Ολυμπιακό και ο ρυθμός έπεσε ακόμα περισσότερο. ΤΟ τρίτο τέρμα ήρθε στο 64’ όταν ο Μπαρμπόσα έστρωσε την μπάλα στον Αραβίδη που σημείωσε ακόμα ένα τέρμα. Στις καθυστερήσεις ο Ντακόλ εμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος της άμυνας  της Ερμιονίδας και έδωσε μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη της.

Κάπως έτσι γράφτηκε το… story του αγώνα με την ΑΕΚ να παίρνει ακόμα μία άνετη νίκη στην πορεία της προς την άνοδο στην πρώτη κατηγορία.

ΑΕΚ: Βούρας, Γεωργέας, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Πεταυράκης, Ρόβας, Ανάκογλου (56’ Κρισάντους), Ντούνης, Μάνταλος (62’ Κορδέρο), Μπαρμπόσα (73’ Ντακόλ), Αραβίδης.
ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ: Πονηρός, Κολόκας, Παπανικολάου, Δωματάς, Όμο, Τούτοριτς, Ταπέ, Σβόγιτς (60’ Συμελίδης), Βλαχόπουλος (67’ Τσακόν), Μηλιώτης, Παβίσεβιτς.