A Φθιώτιδας: Πρωτάθλημα για δύο-συνέχισαν με νίκες Μαλεσίνα, Ολ.Λαμίας!

4 Min Read

Μαλεσίνα και Ολυμπιακός Λαμίας είναι οι δύο ομάδες που έχουν ξεχωρίσει όσον αφορά τον πρωταθλητισμό στην Α Φθιώτιδας. Αμφότερες έφυγαν με σημαντικά διπλά το απόγευμα του Σαββάτου από τις έδρες των Άρη Αγίου Κωνσταντίνου και Καλαποδίου αντιστοίχως.

Η πρωτοπόρος Μαλεσίνα νίκησε τον Άρη στον Άγιο Κωνσταντίνο με 2-0. Η ομάδα του Δημήτρη Σαλαπάτα καθάρισε το ματς στο πρώτο ημίχρονο πετυχαίνοντας τα γκολ σε διάστημα 6 λεπτών (32′-38′).

Με 3-1 πέρασε από την έδρα του Καλαποδίου ο 2ος Ολυμπιακός Λαμίας σε ένα ματς όπου οι φιλοξενούμενοι κατήγγειλαν την φιλοξενία αμέσως μετά το τέλος του παιχνιδιού. Ο προπονητής του Καλαποδίου Χρήστος Θεοχάρης αναφέρθηκε σε προκλητική συμπεριφορά από συγκεκριμένο παίκτη του Ολυμπιακού Λαμίας.

Σημαντικό διπλό για την Ένωση 2010 στο Μεγαπλάτανο. Το συγκρότημα του Πέτρου Καραΐσκου που δεν τα παρατάει στην μάχη του τίτλου επιβλήθηκε της Αταλάντης με 2-1. Το γκολ που έδωσε τη νίκη στην ομάδα της δυτικής Φθιώτιδας πέτυχε ο Λυτάκης με πέναλτι στο 90′. Η Ένωση είχε προηγηθεί με το Γιάννη Λάππα, ενώ ο ΑΠΟ είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον πρώτο σκόρερ της κατηγορίας Ζήση Κωνσταντίνου.

Επιστροφή στις νίκες για τη Στυλίδα. Η ομάδα του Γιάννη Περιβολιώτη επικράτησε εκτός έδρας του Αστέρα Σταυρού με 3-0. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 9 παίκτες λόγω αποβολής των Καλύβα και Σταϊκούρα με απευθείας κόκκινη κάρτα, ενώ η Στυλίδα έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κραβαρίτη με 2η κίτρινη κάρτα.

Με νίκη συνέχισαν τα Καμένα Βούρλα που επικράτησαν του Ελατειακού με 3-1. Και τα τέσσερα γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο 2ο ημίχρονο.

Όμορφο ματς με ανατροπές έγινε στο Μώλο. Ο Παμμωλιακός του Γιάννη Αποστόλου επιβλήθηκε το Νέου Κρικέλλου με 3-2.

Νίκη ανάσα για τον Κηφισσό Κάτω Τιθορέα. Η ομάδα του Βαγγέλη Λέντα κέρδισε τις Ράχες με 2-1 και αναρριχήθηκε στην 14η θέση της βαθμολογίας.

Στο ντέρμπι των ουραγών τέλος ο Προμηθέας επικράτησε του Παγκρατιακού με 1-0. Το νικητήριο γκολ ο Ντούρμας στο 87ο λεπτό.
Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Άρης Αγ. Κων/νου-Μαλεσίνα 0-2 (32’ Ρούσσης, 38’ Ζαννιάς)

Ευρυτανικός-Δάφνη Λιβανατών 1-1 (6’ Στ. Ματίκας-62’ Πούλος)

Παμμωλιακός-Νέο Κρίκελλο 3-2 (4’ Νεοφώτιστος, 62’ Ευσταθίου, 82’ Αποστόλου-30’ Τηλιόπουλος, 38’ Σιώτης)

Αστέρας Σταυρού-Στυλίδα 0-3 (36’ Αλ. Κουφιώτης, 49’ Λάγιος, 94’ Ζάχαρης)

Κηφισσός Κάτω Τιθορέας-Ράχες 2-1 (9’ Ζουλέκου, 56’ Νάστος-88’ Αλ. Αραπίτσας)

Καμένα Βούρλα-Ελατειακός 3-1 (57’ Βαργιανίτης, 60’ αυτογκόλ Στεργίου, 68’ πεν. Μπαγινέτας -67’ Τσιάμης)

Προμηθέας Στυλίδας-Παγκρατιακός 1-0 (87’ Ντούρμας)

Καλαπόδι-Ολυμπιακός Λαμίας 1-3 (22’ Δαλιάνης-18’, 67’ Μαλισσόβας, 52’ αυτογκόλ Δαλιάνης)

Αταλάντη-Ένωση 2010 1-2 (68’ Κωνσταντίνου-36’ Γ. Λάππας, 90’ πεν. Λυτάκης)