Α’ Φθιώτιδας: Έτσι ήρθε η άνοδος της Αταλάντης (εικόνες)

Νίκος Μώκος Add a Comment
4 Min Read

Μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής των play off της Α Φθιώτιδας ήταν η ομάδα της Αταλάντης, η οποία με πρωταγωνιστές τους Παππο και Μπουγιωτα αναδείχθηκαν ισόπαλες  2-2 με το Νέο Κρίκελλο κατακτώντας το πρωτάθλημα καθώς και την άνοδο στην Football League 2.

Σε ένα παιχνίδι με έντονες εναλλαγές συναισθημάτων και για τις δύο ομάδες και παρουσία περίπου 500 φιλάθλων και των δύο ομάδων, η Αταλάντη προηγήθηκε δις, ισοφαρίστηκε ισάριθμες φορές όμως κατέκτησε την άνοδο στην Γ’ Εθνική για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 8ο λεπτό ο Λυτακης έκλεψε τη μπάλα, έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Τζιβελέκη, ο οποίος πλάσαρε αλλά ο Τσαντήλας του είπε όχι…Εφτά λεπτά αργότερα και έπειτα από γέμισμα στην περιοχή του Κρίκελλου, ο Πάππος έπιασε την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων μπλόκαρε εύκολα. Σουτ του Τζιβελέκη στο 20′ ο Τσαντήλας με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 27′ ο Σακκάς έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Τζιβελέκης βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το μονοκόμματο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Έπειτα από αρκετή πίεση της Αταλάντης, ο Πάππος με πλασέ από κοντινή απόσταση και έπειτα από αδράνεια στην άμυνα του Κρίκελλου, έκανε το 0-1 βάζοντας “φωτιά” στο γήπεδο.Η ομάδα Αποστόλου προσπάθησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάππα, όμως η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ από το τέρμα του Μερμίγκη.Το 0-1 έμεινε έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να μην έχουν κάποια άλλη καλή ευκαιρία.

Στην επανάληψη το ματς πήρε φωτιά όταν ο Λέντας έπειτα από σέντρα του Παπαναστασίου με κεφαλιά έκανε το 1-1 στο 49’. Η φωτιά που άναψε ο Νίκος Λέντας δεν κράτησε πολύ, αφού τρία λεπτά αργότερα ο Μίλτος Μπουγιώτας φρόντισε να την σβήσει βάζοντας και πάλι την ομάδα του μπροστά στο σκορ, με πλασέ προ κενής εστίας.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φέρουν εκ νέου το παιχνίδι στα ίσια ώστε στα τελευταία λεπτά να ψάξουν την υπέρβαση χωρίς να το καταφέρουν. Τεράστια ευκαιρία για το Κρίκελο στο 80′ όταν ο Δημητρέλης πέρασε ωραία τον αντίπαλο του, ο Θεοχάρης ήταν ολομόναχος αλλά μπερδεύτηκε, άφησε τη μπάλα για τον Καυκιά, αλλά κανείς από τους δύο δεν κατάφερε να την σπρώξει στα δίχτυα.Το Κρίκελλο βρήκε το γκολ της ισοφάρισης και μάλιστα με εξαιρετικό τρόπο, στην εκπνοή του παιχνιδιού, με τον Λέντα με ψαλιδάκι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μερμίγκη. Ο διαιτητής Τζοβάρας με την επίτευξη του γκολ σφύριξε και την λήξη της αναμέτρησης, με την Αταλάντη να πανηγυρίζει την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος και ταυτόχρονα την άνοδο της στην Football League 2.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νέο Κρίκελλο: Τσαντήλας, Ν. Λάππας, Μάνδαλος, Συγγούνης, Χαντζής, Παπανάγνος, Λατσούδας, Γ. Λάππας, Λέντας, Παπαναστασίου, Φλέσσας

Αταλάντη: Μερμίγκης, Σωτηρίου, Σακκάς, Μπάρκας, Καταραχιάς, Λυτάκης, Τσακανίκας, Κραβαρίτης, Μπουγιώτας, Τζιβελέκης, Πάππος