A Φθιώτιδας: Αναλλοίωτη η κορυφή, πάντα πρώτη η Μαλεσίνα, σημαντικό διπλό η Στυλίδα!

Aναλλοίωτη παρέμεινε μετά από καιρό η κατάσταση στην κορυφή της βαθμολογίας. Μετά τα αλλεπάλληλα στραβοπάτήματα των πρωτοπόρων και τις συνεχείς εναλλαγές στην κορυφή η 14η αγωνιστική δεν επεφύλλασε απώλειες για τις κορυφαίες ομάδες της Α κατηγορίας.

Η πρωτοπόρος Μαλεσίνα πέρασε άνετα από την Στυλίδα κερδίζοντας με 3-0 τον Προμηθέα. Το χορό των τερμάτων άνοιξε ο Λελούδας μόλις στο 6ο λεπτό ενώ οι Δουσιώτης στο 68′ και Γκανάς στο 74′ έγραψαν το τελικό σκορ.

Κατά πόδας και η Στυλίδα που τα βρήκε σκούρα στο Νέο Κρίκελλο ωστόσο χάρη σε ένα τέρμα του Λάγιου, με κεφαλιά, στο 60ο λεπτό, πέρασε από μία από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος.

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν αντιμετωπίσε η Ένωση 2010 που κέρδισε εύκολα με 4-1 τον Αστέρα Σταυρού ο οποίος ισοφάρισε αλλά δεν άντεξε στην πορεία.

Ανεβάζει συνεχώς ρυθμούς ο Ολυμπιακός Λαμίας. Η ομάδα του Σπύρου Λέντα επιβλήθηκε με 4-0 του Παμμωλιακού στο ντεμπούτο του Γιάννη Αποστόλου στον πάγκο των φιλοξενούμενων. Μόλις στο 17′ ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 3-0 χάρη σε γκολ των Καυκιά, Μαλλισόβα και Λέντα. Το 4-0 έγραψε ο Δημήτρης Λένταςν στο 80′.

Το Καλαπόδι έστω και δύσκολα λύγισε τα Καμμένα Βούρλα με 2-1 παραμένοντας στις κορυφαίες θέσεις του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 χάρη σε δύο τέρματα του Μαρτιναίου και αν και είδαν τα Καμμένα να μειώνουν, διατήρησαν τους τρείς βαθμούς της νίκης.

Σημαντική νίκη για την Αταλάντη με 2-1 κόντρα στον Κηφισσό Κάτω Τιθορέας. Νίκη με ανατροπή για τον Ευρυτανικό εκτός έδρας με τον Παγκρατιακό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο ωστόσο ο Ευρυτανικός γύρισε το ματς σε 1-2 υπέρ του. Νίκη ανάσα για τον Ελατειακό με 2-0 κόντρα στον Άρη Αγίου Κωνσταντίνου, στο ντεμπούτο του Οδυσσέα Κωτσαδάμ στον πάγκο του. Πολύ όμορφο ματς στις Ράχες όπου η γηπεδούχος έχασε με 2-3 από την Δάφνη Λιβανατών.